Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 13:00

Burun Ameliyatı Öncesi

Burun ameliyatı, burnunun görüntüsünden memnun olmayan ya da nefes almakta zorlanmak sağlık sorunları yaşayan kişilerin başvurduğu bir işlemdir. Özellikle estetik kaygılardan dolayı burun ameliyatına başvuran kişilerin kafasında birçok soru işareti dolaşır. Bu son derece doğaldır. Burun estetiği ile yüzüm güzelleşecek ancak ameliyattan sonra kendimi nasıl hissedeceğim? İstediğim gibi bir buruna sahip olacak mıyım? Yeni burnum yüzüme yakışacak mı? Ameliyat sonrası dönemde sıkıntı yaşayacak mıyım, ne zaman iyileşeceğim, nelere dikkat edeceğim? Bu gibi sorular eşliğinde burun ameliyatı olma kararını verdiniz ve doktora başvurdunuz. İşte süreç şimdiden başlıyor. Burada hekime düşen görev, hastanın bütün soru işaretlerini ortadan kaldırmak, gerçeklikten çıkmadan yaşanacak tüm gelişmeleri anlatmak ve hastayı rahatlatmaktır. Hasta ise burun estetiği öncesi tüm merak ettiklerini çekinmeden hekimine sormalıdır.

Burun estetiği için başvuran hastalarımızın birçoğu hayalindeki burnu anlatmak için örnek fotoğraflar gösterir. Bu örneklemeler genellikle ünlü kişilerden oluşur. Yüzünüzde bir değişim yaptırarak güzelleşmek istiyorsunuz ve önünüzde tam da istediğiniz gibi bir örnek duruyor. Bu yüzden bu tarz istekler de gayet normal olmakla birlikte gerçekdışı hayallerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi hastaya tüm yaşanabilecek şeyleri gerçeklikten çıkmadan anlatmak gerekir. Aksi takdirde hayal kırıklığı oluşmasına zemin hazırlamış olabiliriz. Her kişinin yüz yapısı farklıdır. Bu nedenle bir kişinin burun şekli bir başkasının yüzüne uyum sağlamayabilir. Hayal ettiğiniz buruna sahip olmak isterken hiç beklemediğiniz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzla ameliyat için görüşmeye gittiğinizde nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi anlatırken size uygun burun yapısının belirlenmesine hekiminizle birlikte karar vermelisiniz. Burun ameliyatı öncesi hazırlık bu şekilde başlamalı.

İlk görüşmede doktorunuza neler istediğinizi detaylıca anlatın. Estetik operasyona karar verme nedeniniz burnunuzun görüntüsü mü yoksa sağlık sorunları mı? Burnunuzun nesinden hoşlanmıyorsunuz? Ne hayal ediyorsunuz? Eğer sağlık sorununuz varsa veya burnunuzun görüntüsünü bozan septum deviasyonu ya da kemik eğriliği gibi bir sorunsa doktorunuz sizi muayene ederek kesin tanıyı koyacaktır. Neler yapılması gerektiğini, hayallerinizin ne kadarına ulaşabileceğinizi, ameliyat sonrasında nelerle karşılaşabileceğinizi hekiminiz size anlatmalıdır.

Ameliyat sonrası süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız burun ameliyatı sonrası yazımızı okuyun.

Ameliyata karar verdiniz. Peki burun ameliyatı öncesi ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir? Şimdi bunlardan bahsedelim:

Burun Estetiği Öncesi Hazırlık

  • Sağlık sorunlarınız varsa doktorunuza söylemelisiniz. Gerekirse araştırma yapılmalıdır.
  • İlaç kullanıyorsanız mutlaka bundan doktorunuza bahsetmelisiniz.
  • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarınız varsa ameliyat olabilmeniz için bu hastalıklarınızın geçmesini beklemek gerekir.
  • Kan sulandırıcı ilaç ve gıda tüketmemelisiniz. Ameliyattan 10 gün önce Aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaç kullanımını bırakmalısınız. Böyle bir durum varsa doktorunuza söylemelisiniz.
  • Sigarayı ameliyattan önce bırakmanız önerilir. Çünkü sigara iyileşme hızınızı ciddi anlamda düşürür.
  • Kozmetik ürünler kullanmamalısınız.
  • Yanınızda bir refakatçi olması yararınıza olacaktır.