Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 13:00

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun, hem yüzün estetik görünümünü belirleyen hem de sağlıklı nefes almamızı sağlayan önemli bir bölgedir. Rinoplasti dediğimiz burun estetiği ameliyatına başvurulma nedenleri işte bu estetik kaygılar veya sağlık sorunlarıdır. Burun estetiği ameliyatı için özen gösterilmesi gereken iki noktadan biri doğal burun güzelliğini yakalamaktır. Burun estetiği için başvuran bir kişi ameliyattan sonra burnuna her baktığında mutlu olmalı ve yabancılık hissetmemelidir. Bir diğer önemli nokta ise estetik amacın dışında burunda mevcut olan problemlerin aynı seansta giderilmesidir. Örneğin konka varsa küçültülmeli, septum deviasyonu (eğrilik) varsa düzeltilmelidir. Bu gibi problemlerin giderilmesi ameliyattan sonra kişinin daha sağlıklı nefes almasını sağlayacaktır. Amaç sadece estetik görünüm olsa bile konka ve eğrilik gibi problemlerin varlığında yine de bu işlemler yapılmalıdır. Eğer yapılmazsa ilerleyen zamanlarda burunda yeniden bozulmalar görülebilir. Bir binanın temelinin sağlam yapılması gibi düşünebilirsiniz... 

Burun ameliyatına başvurmadan önce ne istediğinizi bilmeli ve hekiminize bunu anlatabilmelisiniz. İlk muayenede burun yapınız incelendikten sonra hekiminiz size ne yapılabileceğini ve estetik operasyon sonrasında sizi neyin beklediğini aktaracaktır. Tavsiyemiz hiçbir zaman gerçeküstü hayallere kapılmamanız yönünde. Hayran olduğunuz bir ünlünün burnuna sahip olmak istiyorsanız bu gerçekleşmeyebilir. Çünkü herkesin farklı bir yüz şekli ve burun yapısı vardır. İşte bu noktada burun estetiği yaptıracak kişinin kişilik gelişimini tamamlaması önemlidir. Ayrıca belirli bir yaşa kadar burundaki gelişim devam ettiği için burun estetiği için en uygun yaş 17-18'den sonrasıdır.

Neler Yapılabilir?

Burun ameliyatı ile burnunuzun ucu indirilebilir, kaldırılabilir, inceltilebilir, kalınlaştırılabilir, yana doğru eğrilik varsa düzeltilebilir, burnunuzun sırtında fazlalık varsa alınabilir, çöküklük varsa doldurulabilir, burun delikleriniz küçültülebilir. Şekil bozukluklarının yanı sıra kıkırdak eğrilikleri düzeltilebilir, burun etleri küçültülebilir, rahat nefes alımı sağlanabilir.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cilt altından burun köküne kadar gidilerek kemik ve kıkırdaklar görünür biçimde ortaya konulur. Kemik ve kıkırdak ile ilgili görsel sıkıntılar birbirine uyumluluk sağlanarak düzeltilir. Düzeltme işlemi bazen kesme ile, bazen bazı yerlerdeki eksikliklerden dolayı doldurma ile, bazen de dikiş tekniği ile yapılır. Burun istenilen şekle getirilir, son kontroller yapılır ve ameliyat sonlandırılır.

Burun ameliyatı açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti teknikleriyle yapılabilir. Açık teknikte burnun altından 0,5 cm'lik kesi açılır. Geniş bir görüş açısı sağlandıktan sonra işleme başlanır. Kapalı teknikte burnun içinde kesiler yapılır. Birçok alanda kapalı teknik gelişse de burun estetiği operasyonlarında kapalı tekniğin çok fazla tercih edilebilir seviyelerde olmadığını söyleyebiliriz. Hastanın burun aksında C tipi bozukluk varsa, burun aksında kırılmaya bağlı şekil bozukluğu mevcutsa, burun ucu büyük, düşük ya da biçimsizse açık burun ameliyatı tercih edilir. Eğer burun ucu düzgünse ve sadece burun sırtında kemer problemi varsa genellikle kapalı burun ameliyatı tercih edilir.

Hangi anestezi kullanılır: Genel anestezi altında yapılır.

Kaç dakika sürer: Ortalama 2-3 saat sürer.

Burun Estetiği Sonrası

Burun ameliyatı sonrası süreç sanıldığı gibi çok sancılı geçmez. Özellikle ilk haftadan sonra hasta daha rahat etmeye başlar. Çünkü hastayı en çok rahatsız eden şey burun tıkanıklığıdır. Tamponsuz burun ameliyatı uyguladığımız için ilk hafta daha rahat geçecektir. Burundaki ağrılar baş edilebilecek düzeydedir; ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ameliyat günü veya 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Yatmaya gerek yoktur. Eğer mutlaka gitmesi gereken bir işi, halletmesi gereken bir görevi varsa rahatlıkla dışarıya çıkabilir. Gözaltında şişlik ve morluk oluşması gayet doğaldır. Günümüz teknolojisi sayesinde bu şişlik ve morluklar minimum düzeyde olacaktır ve genellikle ortalama 1 hafta içerisinde geçecektir. Burnunuzun tam olarak istenilen şekle gelmesi 6 ay ile 1 yıl arasında gerçekleşir, bu yüzden acele etmeyin ve endişelenmeyin. İlk aylarda buruna darbe alınmaması ve direkt güneş ışığına maruz kalınmaması önerilir.

Burun ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında çok daha fazla bilgi şurada: Burun Ameliyatı Sonrası