Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 13:00

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği nedir? Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır? İple kepçe kulak estetiği ile otoplasti arasında ne gibi farklar vardır? Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır? Ameliyattan sonra kulak tekrar kepçeleşir mi?

Yüz bölgesi gizlenemediği için buradaki deformasyonlar kişiyi estetik anlamda sıkıntıya sokar. Kepçe kulak sorunu bir şekilde saçlarla gizlenebilse de erkeklerin saç uzatmak zorunda kalmasına, kadınların saçlarına özgürce şekil verememesine neden olur. Öte yandan sadece estetik tarafından bakmamak, psikolojik sağlık sorunlarına da sebebiyet verebileceğini belirtmek gerekir. Bu durumda ya iple kepçe kulak estetiği yöntemiyle 15 dakikada ya da klasik kepçe kulak ameliyatı ile 1 saatte bu sorundan kurtulma yolunu seçebilirsiniz.

Kepçe Kulak Neden Olur ve Ne Gibi Zararları Vardır?

Aslında kepçe kulak sorunun tek nedeni genetik faktördür. Bebeklikte kulak kıvrık bir şekilde yatılırsa kepçe kulak oluşabilir ancak esasında bunun da altında genetik yatkınlık vardır. Kulağın kafaya belli bir açıda ve yakınlıkta olması gerekir. Eğer açı ve yakınlık fazlaysa kepçe kulak sorunu var demektir. Bu sorun sosyal hayatta kişiyi olumsuz etkiler. Özellikle okul çağındaki çocukların psikolojileri olumsuz etkilenebilir. Oluşan psikolojik travma çocuğun başarısını ve sosyalleşmesini negatif etkiler. Çocuklardaki travmatik durumu engellemek için kepçe kulak estetiği uygulanabilir. Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı konusuna yazımızın sonlarında daha detaylı değineceğiz.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Klasik kepçe kulak ameliyatı ya da diğer adıyla otoplasti operasyonu genellikle lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezide hasta uyutulmaz, genel anestezinin birtakım olumsuzluklarını içermez, ağrı duyulmadan, sohbet ederek ve müzik dinleyerek işlem gerçekleştirilir. Eğer hasta çocuksa veya lokal anesteziye uygun değilse genel anestezi altında da rahatlıkla uygulanabilir.

Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. Kulak arkasından minik bir kesi açılarak kıkırdaklar biçimlendirilir. Süturlarla istenilen şekle getirilip bu pozisyonda kalması sağlanır. Kesi kulak arkasında olduğu için görünmez ve estetik anlamda hiçbir sıkıntı yaşatmaz. Dikişler estetik dikiştir; kendiliğinde erir, ameliyattan sonra almak gerekmez. Daha fazla bilgi için lütfen klasik kepçe kulak ameliyatı yazımızı okuyun.

İple Kepçe Kulak Estetiği

Her ne kadar ameliyathane ortamında yapılsa da bu işleme ameliyatsız kepçe kulak tedavisi demek yanlış olmaz. Çünkü kesilmeden yapılan bıçaksız yarasız kepçe kulak estetiği uygulamasıdır. İple kepçe kulak ameliyatı çok yeni ve uygulama alanı dar olan bir işlemdir. Bu işlemi yapan cerrah sayısı günümüzde azdır. Yöntemin uygulanacağı hastaları seçmek önemlidir. Çünkü her hastada uyum göstermeyebilir. Bu yüzden mutlaka muayene olmak gerekir.

İşlem ortalama 15 dakika sürer. Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Herhangi bir ağrı, acı ya da sızı hissedilmez. İşlemin mantığı kulak kepçesinin medikal iplerle gereken yere çekilmesine dayanır. İple kepçe kulak tedavisinin nasıl yapıldığı, hangi hastaların uygun olduğu, avantajları gibi birçok konuyu iple kepçe kulak ameliyatı yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Otoplasti ameliyatı sonrası hastayı zorlayacak bir ağrı sızı olmaz. Oluşabilecek minimal ağrılar basit ağrı kesicilerle rahatlıkla tolore edilebilir. Normal hayata geçiş süresi çok kısadır. Verilen kulak bandıyla normal hayata devam edilebilir. İlk pansuman birkaç gün içerisinde yapılır. Bu ilk muayenede saç bandı çıkarıldığında kızarıklık ve şişlik görebilirsiniz. Bu gayet normaldir ve genellikle 1 hafta içerisinde azalır. Kesinin kulak arkasında olması ve estetik dikiş kullanılması nedeniyle yara iziyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Banyoya ilk pansumandan sonra izin verilir.

İple kepçe kulak ameliyatından sonra süreç daha kolaydır. Saç bandının çoğunlukla geceleri takılmasını öneriyoruz. 1 hafta ve 1 ay sonra kontrollere çağırıyoruz. İşlemden hemen sonra normal hayata dönülmesine müsaade ediyoruz. Hem klasik kepçe kulak ameliyatı hem de iple kepçe kulak estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenleri kepçe kulak ameliyatı sonrası yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Çocuklarda Kepçe Kulak Estetiği

Bebeklerde veya çocuklarda kepçe kulak ameliyatı denilince anne-babaların akıllarında birçok soru işareti beliriyor. Bu soruların en başında da ameliyat yaşı geliyor. O halde ilk olarak bu konudan başlayalım. Kulaklar anne karnında gelişmeye başlar ve gelişimi 6-7 yaşlarında tamamlar. Bebeklerde kepçe kulak ameliyatı gelişimin tamamlanmaya başlandığı 4-5 yaş itibariyle yapılmaya başlanabilir. Bu şekilde okul başlamadan önce yaşanabilecek psikolojik travmaların da önüne geçilebilir. Kepçe kulak ameliyatını erken yapmak avantajdır. Bize göre en erken yaş 4 olmalıdır. Ancak bebeklerde iple kepçe kulak ameliyatında kesi yapılmadığı için 1 yaşından itibaren rahatlıkla uygulanabilir. Bebeğin kulak gelişimini olumsuz etkilemez.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı mutlaka genel anestezi altında yapılmalıdır. İşlem metodunda yetişkinlerde olduğu gibi iple ya da klasik yöntem tercih edilebilir. Daha fazla bilgi için bebeklerde kepçe kulak ameliyatı yazımızı okuyabilirsiniz.