Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 13:00

Vertigo

Vertigo hastalığını kısaca baş dönmesi olarak tanımlayabiliriz. Zaten Latince bir kelime olan vertigonun Türkçe karşılığı “dönmek”tir. Ancak sadece basit bir baş dönmesi demek yanlış olur. Kendi başına bir hastalık olmayan vertigo, iç kulak ve sinir sisteminde meydana gelen başka hastalıkların belirtisidir.

Vertigoya Neden Olan Hastalıklar

İç kulak kristalleriyle ilgili olan benign pozisyonal vertigo

Denge sinirinde bir virüs hastalığı olan vestibüler nörinit

İç kulakta sıvı sistemiyle ilgili olan manier hastalığı

Boyun, eklem, kas sistemi hastalıkları

Hipo veya hipertansiyon

Boyun damar sistemi hastalıkları

Kardiovaskuler bazı hastalıklar

Beyin kanaması

İç kulaktan orta kulağa sıvı sızması

Yüksek sesin, öksürmenin ve hapşırmanın vertigoya neden olduğu superior kanal dehissansı

Migren

Bazı ilaçlar

Alkol

Akustik tümör

Vertigo Belirtileri

Vertigo hastaları dairesel şekilde dönme hareketi hissederler. Eğer şiddetli bir vertigo ise kişi hareket edemez, baş dönmesiyle birlikte mide bulantısı, kusma ve denge sorunları yaşar. Aniden yere düşmeler, sanki bir tarafa doğru itiliyormuş gibi hissetme vertigonun belirtileri arasındadır. Maddeler halinde sıralamak gerekirse:

Baş dönmesi

Denge sorunları

Gözlerde kararma

Sersemlik

Tutunarak yürüme ihtiyacı

Kolay yorulma

Kalabalıkları üstüne yürüyormuş gibi hissetme

Tanı

Yukarıda saydığımız belirtiler başka hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak özellikle denge kaybı, sersemlik hissi, bayılma hissi ve baş dönmesi sık görülen belirtilerdir. Bu tarz şikayetleri olanlar mutlaka bir KBB uzmanına başvurmalıdır. Hekim tarafından yapılan muayene ve testlerle vertigo tanısı konulur. Eğer sorun kulaktan kaynaklıysa işitme testi (odyogram), timpanogram (orta kulak testi), akustik refleks ve denge testi (videonistagmografi) yapmak gerekebilir.

Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisinde nedene göre tedavi (neden olduğu hastalıkların tedavisi) veya şikayetlerin azaltılmasına yönelik tedavi uygulanır. Vestibüler rehabilitasyon ile vertigo problemini tetikleyebilen vücut hareketleri kullanılarak denge sisteminde bozuklukların düzeltilmesi hedeflenir. İlaç kullanımı çoğunlukla acil durumlarda ve bulantının olduğu ilk günlerde yapılır. Vertigo ameliyatı ise perilenfatik fistül ve superior kanal dehisensi durumlarında tercih edilebilir.