Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı Nedir?

Boğazın iki tarafındaki badem şeklindeki yapılara bademcik denir. Bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluşturan bademcikler vücudu enfeksiyonlara karşı korurlar. Sürekli enfeksiyona maruz kalması, bademcik iltihabı dediğimiz durumun sık tekrarlarla oluşması halinde artık savunma mekanizmasının bir parçası olmaktan çıkarak vücuda zarar vermeye başlar. Bu durumda ve kalp kapağı iltihabına, böbrek iltihaplanmasına, solunum yolunun kapanmasına yol açacak kadar büyümesi halinde bademciklerin alınması gerekir.

Küçük çocukların bademcikleri yetişkinlere oranla daha büyüktür. Bunun sebebi bebek ve çocukların zararlı etmenlerden daha çok etkilenme olasılığıdır. Koruma amaçlı olan bu farklılık bademcik şişmesi gibi sorunların en çok çocuklarda görülmesine neden olur. Çocukların bademcik ameliyatı olmaları için 3 yaşından itibaren gelmelerini öneririz. Tabi ki zorunluluk halinde her yaşta alınabilir.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. 18 yaşının üstündeki kişilerde nadiren lokal anestezi tercih edilebilir. Soğuk bıçak, radyofrekans, koter ve termal cerrahi (thermal welding) gibi bademcik ameliyatı yöntemleri vardır. En sık kullanılanı soğuk bıçak yöntemidir. Bir yöntemin diğer yönteme göre bariz üstünlüğü yoktur. Bazı yöntemlerin avantajı, bazılarının ise dezavantajı vardır. Burada önemli olan hastaya uygun yöntemi tercih etmektir.

Bademcik büyümesi ameliyatında en çok tercih edilen yöntem soğuk bıçak yöntemdir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ağızdan girilerek bademcikler alınır. Kanama odakları bağlanıp ve kanama kontrolü yapıldıktan sonra ameliyata son verilir. Sıcak yöntemlerde hem yaraların iyileşmesi daha uzun sürer hem de daha ağrılı bir süreç yaşanabilir. Soğuk yöntemde ameliyat süresi 15 – 30 dakika, sıcak yöntemde ise 10 – 20 dakikadır.

bademcik ameliyatı nasıl yapılır

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Bademcik ameliyatından sonra en çok boğaz ağrısı şikayeti yaşanır. Çocuklarda bu ağrılar genellikle 4 – 5 gün içerisinde azalarak son bulur. Fakat yetişkinlerde bu süre 7 – 10 güne çıkabilir. Tamamen iyileşme süreci çocuklarda da yetişkinlerde de aynıdır. Ancak yetişkinler daha çok ağrı hissedebilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi