Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen bir kişinin kafasında bazı soru işaretlerinin olması gayet doğaldır. İstediğim gibi bir buruna sahip olabilecek miyim? Ameliyatım nasıl geçecek?  Ameliyattan sonra ne olacak? Burun ameliyatı sonrası dönemde dikkat etmeniz gerekenleri, iyileşme sürecini ve burnunuzun tam anlamıyla oturacağı dönemi anlatalım…

İlk olarak sanıldığı gibi çok ağrılı bir burun estetiği sonrası süreçle karşılaşmayacağınızı söyleyelim. Ameliyattan sonraki ilk haftalar yaşanabilen sızlama tarzındaki ağrılar basit ağrı kesicileriyle rahatça kontrol altına alınabilir. Ameliyatın ardından ilk 6 saat yaşanabilecek mide bulantısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve uyanırken titreme gibi şikayetler anesteziye bağlıdır. Yine burun estetiği sonrası erken dönemde burundan sıvı akması olabilir. Bu akıntılar kanla karışık görülebilir. Bunlar gayet normaldir ve zamanla azalarak kaybolur. Gözaltı morlukları ve şişlikler gelişen teknoloji sayesinde minimum seviyede olur ve genellikle 1 hafta içinde geçer. Şişlikler için buz uygulaması yapılmasını öneririz. İstenildiği takdirde doktorunuzun önerdiği morluk giderici kremleri kullanabilirsiniz.

Anestezi nedeniyle ameliyattan sonraki 4-5 saat hiçbir gıda alınmaz. Hangi ameliyat yapılırsa yapılsın genel anestezi altındaki operasyonlarda bu prosedür uygulanır. 4-5 saat geçtikten sonra sulu ve hafif gıdalar alınabilir. Daha sonra yemek konusunda hiçbir kısıtlama yapılmaz.

Hastalar için en sıkıntılı dönem ilk 1 haftadır. Çünkü 1 hafta boyunca burunda tıkanıklık olur burun ateli yer alır. Aslında tamponsuz burun estetiği yaptığımız için bu dönem de eskisi gibi sıkıntılı geçmez. 1 hafta sonra yapılan kontrolde atel çıkarılır. Artık hasta daha rahat sürece girmiş olur, hemen hemen hiçbir şikayet kalmaz. Burun sırtına konulan bantlar yenilenir. Bantların tamamen çıkarılması için 1 hafta sonra yapılacak kontrolü beklemek gerekir.

Hasta ameliyatın olduğu gün veya ertesi gün evine taburcu edilir. Daha fazla hastanede tutulmasına gerek yoktur. Evine gittikten sonra yatak istirahatine gerek yoktur. Oturabilir, yürüyebilir, yemeğini yapabilir, dışarıya çıkabilir, gezebilir, işine gidebilir. Yine de dinlenmenin tadını çıkarmak için birkaç gün, hatta 1 haftaya kadar bu işlerden uzaklaşmasına müsaade edilir. Hastaneden çıktıktan sonra görülebilen şikayetlerden -biz buna geç dönem şikayetler diyoruz- en önemlisi burun tıkanıklığıdır. Burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı akıntıların kurumasından kaynaklanır. Burundaki bu akıntıların kuruması burun kanallarının tıkanmasına yol açar. Bunu önlemek için hastaya sprey önerilir.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecini maddeler halinde sıralayalım…

İyileşme Süreci

burun ameliyatı ne kadar zamanda iyileşirUyanırken anesteziye bağlı mide bulantısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, titreme görülebilir; geçicidir.

Erken dönemde (ameliyattan hemen sonraki dönem) burunda sızlamalı ağrılar, diş ağrısı, baş ağrısı (alın bölgesinde) olabilir; kolay kontrol altına alınabilir.

Burundan kanla karışık sıvı gelebilir, doğaldır, geçicidir.

Ameliyattan sonraki ilk 4-5 saat su dahil hiçbir gıda alınmaz. 4-5 saatten sonra sulu hafif gıdalar tüketilir. Daha sonra hiçbir sınırlama yapılmaz.

Burun akıntısı burun kanallarını tıkayabilir. Bu yüzden burun tıkanıklığı görülebilir. Tıkanıklığı açan özel spreyler ile rahatlık sağlanabilir.

1 hafta boyunca antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Dikişlerin olduğu bölgeye antibiyotikli krem sürmek önerilir.

1 hafta sonra kontrole gelinir. Atel çıkarılır.

Atel çıkarıldıktan sonra burun temizlenebilir ve tekrar bantlanır.

2 hafta sonra bantlar çıkartılır.

Gözlerdeki şişlik ve morluk 1 hafta içinde kaybolur.

Burnun tam anlamıyla ideal görüntüsüne ulaşması 1 yılı bulur. Burundaki lenfatik direnajın ve damarlanmanın çok olması nedeniyle ödemler geç çözülür ve süre bu kadar uzar.

Bantlar çıktıktan sonra burun üstüne masaj yapmak ödemi azaltır fakat masaj yaparken çok bastırmamaya dikkat etmek gerekir.,

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem buruna zarar vermenin önüne geçmek için  hem de ödemi azaltmak için sırt üstü veya yan yatmak önerilir.

Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanmak en az 2-3 ay yasaktır. Eğer illa ki kullanmak gerekiyorsa burun sırtına değmemesi için alına yapıştırmak önerilir.

İlk aylarda buruna darbe almamak için dikkat etmek gerekir.

İlk aylarda güneş ışığına direkt maruz kalmamak gerekir.

Yaklaşık 1 hafta yüze su değdirilmemelidir. Vücut yıkanabilir, saçlar ise kuafördeki gibi arkaya atılarak yıkanabilir.

1 hafta sonra bantların çıkarılmasıyla artık yüz yıkamak ve makyaj yapmak serbesttir.

Yine bantların çıkarılmasıyla deniz ve havuz eylemleri gerçekleştirilebilir. Burundaki şişliklerin geçmesi ve tekrarlanmaması için 2 ay kadar sauna ve hamam aktivitelerini önermiyoruz.

Burun ameliyatı sonrası spor aktivitelerini ağır olmamak şartıyla 2.hafta itibariyle serbest bırakıyoruz.

Burun, yapıştırılan bantlar ve kapalı kalması nedeniyle tahriş olabilir. Bantlar çıkarıldıktan sonra buna yönelik kişisel bakım yapabilirsiniz.

1 Yorum

  • Yazar:Sueda
    Gönderildi 14 Ağustos 2022 22:40

    Hocam merhaba yaklaşık 50 gun önce burun ameliyatı oldum burun sırtımda bugünlerde sızlama oluyor ve hafif bir yukselto var odem zannettim fakat ele sert geliyor bu yükselti gecer mi acaba? Yandan bakınca goze batmasa da beni cok rahatsiz ediyor

Yoruma kapalı.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi