Kulak tüpü, orta kulakta sıvı birikmesi, tekrarlayan kulak enfeksiyonları veya işitme kaybı gibi sorunları tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Kulak tüpleri, kulak zarına yerleştirilen küçük bir tüp şeklindedir. Kulak tüpü takılması sonrasında kulak zarının açık kalmasını sağlanır. Böylelikle orta kulakta biriken sıvının dışarı atılmasına yardımcı olur. Kulak tüpleri çoğunlukla çocuklarda kullanılır, ancak yetişkinlerde de kullanılabilir.

Kulak Tüpü Takılması Ameliyatı Nedir?

Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır. Tüpün takılması için önce kulak kanalı ve orta kulağı temizlemek için bir sterilizasyon çözeltisi kullanılır. Daha sonra, kulak zarına bir kesi yapılarak kulak tüpü yerleştirilir. Kulak tüpü takılması işlemi genellikle 10-15 dakika sürer ve hasta aynı gün evine dönebilir.

Kulak Tüpü Takılması

Kulak tüpü takıldıktan sonrasında hasta normal aktivitelerine dönebilir. Ancak, su ile temas etmekten kaçınması gerekebilir. Kulak tüpü genellikle 6-12 ay içinde kendiliğinden dökülür. Bazı durumlarda, kulak tüpü daha uzun süre yerinde kalabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Yeni nesil medikal yöntemler ve uzman doktorlar ile beraber yüksek oranda iyileşme sağlanmaktadır. Ender olarak bazı hastalarda işitme kaybı, enfeksiyon, kulak zarı yırtılması veya kulak kanalında hasar gibi yan etkiler oluşabilir.

Kulak tüpü takılması işlemi özellikle tekrarlayan kulak enfeksiyonları veya orta kulakta sıvı birikmesi olan çocuklar için uygundur. Ancak, her durumda, bu işlemin faydaları ve riskleri değerlendirilmelidir. Bu nedenle, işlem öncesinde muhakkak bir kulak burun boğaz uzmanıyla görüşmek önerilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi