Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun estetiği

Revizyon Burun Ameliyatı

Daha önce bir ya da birden çok kez operasyon yapılan burnun tekrar ameliyat edilerek düzeltilmesi işlemine revizyon burun ameliyatı denir. Revizyon ameliyatı ya da düzeltme ameliyatı birçok nedenden dolayı yapılabilir. Her revizyon vakasının birbirine göre farkları vardır. Genellikle ilk burun ameliyatı öncesi var olan sorunlar tam olarak çözülemediyse, ameliyat esnasında ya da sonrasında komplikasyon gerçekleşmişse, estetik yeterlilik sağlanmamışsa veya sağlık sorunlarında bir düzelme olmamışsa revizyon burun estetiğine başvurulabilir.

Aynı bölgede daha önce işlem yapılmış olması nedeniyle revizyon ameliyatları ilk ameliyattan daha zordur. Özel teknik ve uzmanlık gerektirir. Daha uzun sürer ve yine minimum seviyede olsa da komplikasyon riski ilk ameliyata göre biraz daha fazladır.

Yeniden aynı sorunların tekrarlanmaması için mutlaka ameliyat öncesinde hastayla iyi iletişim kurulmalıdır. Sorunun derinlerine inilmeli, neyin yanlış yapıldığını anlamalı, hastanın ne istediği iyice dinlenmeli ve hastayı nelerin beklediği net olarak anlatılmalıdır. Nelerin yapılabilip nelerin yapılamayacağının net olarak anlatılması zaten daha önce bir ya da birkaç kez ameliyat olmuş ve hayal kırıklığına uğramış hastanın bir kere de hayal kırıklığına uğramaması için önemlidir. Hasta zaten psikolojik tahribata uğramış olabilir, bu yüzden boş umutlar vermemek gerekir.

Revizyon burun ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı veya açık teknik kullanılabilir. Genellikle genel anestezi altında yapılır. Çok nadiren lokal anestezi altında yapılabilecek vakalar da vardır. Ameliyat, duruma göre 20 dakika ila 1,5 saat arasında sürebilir. Revizyon burun ameliyatlarında karşımıza çıkan en önemli sorunlardan biri yeterli kıkırdak yapının kalmamış olmasıdır. Bunun nedeni o bölgede daha önce işlem yapılmasıdır. Fakat çözümsüz değildir. Eğer böyle bir durum varsa hastanın başka bölgesinden kıkırdak transferi yapılabilir. Bu kıkırdaklar genellikle hastanın kendi vücudundan alınır. En çok iki bölgeden temin edilir. Ya kulak kepçesinden ya da kaburgadan… Çok fazla kıkırdak kaybı varsa kaburga kıkırdağı kullanılır; ki bu diğerine nazaran daha nadir yapılır. Kulak kepçesinden kıkırdak alınması işlemi kulağın arkasından girilerek, estetik ve fonksiyonel yapısını bozmadan ve gerektiği kadar uygulanır.

Revizyon burun estetiği ameliyatında en önemli nokta problemin iyi teşhis edilmesidir. Mevcut problemin altında yatan asıl sebep nedir? Bu tespit edildiği takdirde gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi