Ses kısılması sosyal yaşamı ve bazılarımız için profesyonel hayatı olumsuz etkiler. Hemen hemen herkesin hayatı boyunca başına gelmiş olan ses kısıklığının başlıca sebepleri vardır. Özellikle kış aylarında genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı görülen ses kısıklığı bazen de gırtlak kanseri gibi hayati hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle eğer ses kısılması 5 günü geçmesine rağmen son bulmuyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

1) Üst solunum yolu enfeksiyonları

Üst solunum yolu burun ve ağız girişinden soluk borusuna kadar olan bölümü kapsar. Bu bölgedeki viral enfeksiyonlar (grip, nezle veya farenjit gibi) mukoza dokusunda ödemli akıntılara neden olabilir. Meydana gelen akıntılar dolaylı yoldan ses tellerini etkileyebildiği gibi bazen de larenjit dediğimiz ses tellerini doğrudan etkileyen tabloyu ortaya çıkarabilir. Genellikle meydana gelen hastalıklara yönelik tedavi uygulandığında ses kısıklığı sorunu da ortadan kalkar.

2) Reflü

ses kısılması nasıl geçerReflü, mide içeriğinin yemek borusuna doğru yükselmesi durumudur. Asitli besinler yemek borusunu tahriş eder. Bazen yemek borusundan da yukarıya çıkarak gırtlak ve ses tellerini etkiler ve ses kısılmasına yol açabilir.

3) Geniz akıntısı

Boğazda takılma hissi, sürekli yutkunma, boğazı sürekli temizleme gibi hayat kalitesini olumsuz etkileyen alışkanlıklara neden olan geniz akıntısı daha aşağıya inerek ses kısılmasına yol açabilir.

4) Sesin yanlış kullanılması ve travma

Sesin yoğun ve yanlış kullanılması ses tellerinde nodüllere neden olabilir. Ses tellerindeki ödem ilerleyerek polipler oluşabilir. Özellikle mesleki ve profesyonel anlamda sesini kullanmak zorunda kalan öğretmenler, avukatlar, ses sanatçıları ve topluluğa hitap eden kişiler bu sorunla çok sık karşılaşır. Yüksek seviyede ve yanlış bir biçimde çıkan ses adeta ses tellerine yumruk atarcasına bu bölgeyi harap eder. Travmaya uğrayan ses telleri bazen ses terapisi ile bazen de cerrahi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır.

5) Gırtlak kanseri

Gırtlak kanserinin oluşmasında sigara kullanımı, alkol tüketimi, bazı viral hastalıklar ve genetik faktörler etkilidir. Gırtlağı ve ses tellerini tutan bu tümörler hem ses tellerinin hareket ve titreşimini etkiler hem de gırtlağın kas, sinir ve eklem yapısını tutar. Bu nedenle ses kısıklığı meydana gelir.

ses kısılması

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi