Üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan ve genellikle halsizlik gibi bazı rahatsızlıklarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu hastalık birçok sebepten ortaya çıkabilir ve bulaşabilir. Genellikle rhinovirüsler gibi virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon olarak ortaya çıkar. Soğuk algınlığı belirtileri, şiddetli olduğunda bazı ilaçlarla tedavi edilebilir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı veya tahriş, baş ağrısı, vücut ağrıları, yorgunluk hissi, hafif ateş.

Belirtiler, enfeksiyonun şiddetine, kişinin bağışıklık sistemi gücüne ve virüsün tipine göre değişebilir. Bazı insanlar soğuk algınlığı geçirirken sadece hafif semptomlar yaşarken, diğerleri daha şiddetli semptomlar ve daha uzun süreli bir enfeksiyon geçirebilirler.

Bu bulaşıcı hastalık, enfekte bir kişinin ellerine, buruna veya ağzına dokunarak veya enfekte bir yüzeyi dokunarak başka bir kişiye bulaşabilir. Hijyene ve temizliğe dikkat ettiğimiz takdirde bulaşma riski daha düşüktür.

Soğuk Algınlığı Bulaşma Yolları

Soğuk algınlığı belirtileri yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hastalığın en bilinen bulaşma yolları şunlardır:

Soğuk Algınlığı BelirtileriHavada asılı olan virüslerin solunması. Enfekte kişilerin öksürmesi veya hapşırması sonucu havada yayılan damlacıkların solunması. Enfekte kişilerin ağızlarına dokunduktan sonra başkalarıyla temas etmesi (örneğin, öpüşme). Aynı zamanda enfekte kişilerin elleri veya diğer yüzeyler üzerindeki virüsleri diğer yüzeylere veya kişilere aktarması.

Soğuk algınlığı virüslerinin yayılmasını önlemek için, ellerin sık sık yıkanması, öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunun kapatılması, enfekte bir kişinin eşyalarını paylaşmaktan kaçınma ve enfekte kişilerle yakın temasın sınırlandırılması önerilir.

Bu hastalıktan korunmanın bazı yolları bulunmaktadır. Örneğin; Ellerimiz virüsleri kolayca taşıyabilir, bu yüzden ellerinizi sık sık yıkayarak virüsleri öldürmeniz önemlidir. Soğuk havalarda vücut sıcaklığını korumak önemlidir. Sıcak ve rahat giysiler giyin.

Bazı araştırmalar, düzenli olarak C vitamini almanın soğuk algınlığı riskini azaltabileceğini göstermektedir. Egzersiz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Yeterli ve düzenli uyku, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Virüsleri yaymak kolaydır, bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın ve yüzünüze dokunmaktan kaçının.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almanızı sağlar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu önlemleri alarak soğuk algınlığı belirtileri yaşamanızı önleyebilir ve bağışıklığınızı koruyabilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi