Burun Ucu Estetiği

Burun ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu görüntü açısından ve rahat nefes alabilmek adına önemli bir bölgedir. Burun ameliyatı yapılırken burun ucunun burnun diğer bölümleriyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Sırtında çıkıntı olan bir burnun ucu çok sırıtmayabilir. Fakat burun estetiği ile sırt düzeltildikten sonra burun ucu göze batabilir. Bu yüzden aynı seansta burun ucu estetiği de yapılmalı ve diğer bölgelerle uyumluluk sağlanmalıdır. Öte yandan burnun genel görünümünden memnun olan bir kişi sadece burun ucuna yönelik işlem yaptırabilir.

Burun ucu ameliyatında bütünsel uyumluluk esastır. Operasyon gerçekleştirilirken burun ucunu destekleyen kıkırdak yapıların bozulmamasına dikkat etmek gerekir. Bozulması durumunda hem nefes almada zorluklar yaşanabilir hem de burun ucu düşmesi görülebilir.

Burun ucu estetik ameliyatı

Burun Ucu Ameliyatı

Burun ucu estetiği burundaki kemikleri kırmadan sadece burun ucuna yönelik yapılan bir ameliyattır. Burun ucu ameliyatı ile;

  • Burun ucu kaldırma,
  • Burun ucu inceltme,
  • Burun ucunu öne alma,
  • Burun ucu açısını değiştirme

gibi işlemler yapılabilir. Ancak defalarca belirttiğimiz gibi iyi bir sonuç çıkarmak için burnun genelinin sağlıklı olması gerekir. Yalnızca burun ucuna yönelik operasyon yapılabilir fakat başka bir sorun varsa bu da düzeltilmelidir. Örneğin septum’da eğrilik varsa, dış kısımda eğrilik varsa ya da burnun sırtında çıkıntı varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilmelidir. Bu şekilde bütünsel uyumluluk sağlanacağı gibi ileriki dönemde olası bozulmaların önüne geçilmiş, daha sağlıklı nefes almaya imkan tanınmış olunur. Eğri, zayıf ve bozuk bir temelin üzerine inşa edilen bir burun ucu zaman içerisinde problem yaratır.

Burun ucu ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Eğer çok az bir problem varsa lokal anestezi de kullanılabilir. Ameliyat yaklaşık 20 dakika ila 1 saat arası sürer. Burun ucunun alt bölgesinden 0,5 cm’lik bir kesi açılır. Bu kesinin izi 3-4 ay sonra kendiliğinden kaybolur. Burnun kemik yapısına ulaşana kadar cilt altında girilip burun ucunda sorun yaratan kıkırdak doku bazen kısmen kesilerek bazen de kıkırdak doku ilave edilerek ve özel dikiş tekniği ile birlikte düzeltilir. Burun ucu estetiği eşitsizlikleri düzenleme amacını güder. Eğer burun ucu düşükse gereken ölçüde yukarıya kaldırılabilir. Yukarıda ise kıkırdak desteklerle uzatılabilir. Eğer hasta iri bir burun ucuna sahipse kısmen kesilerek dikiş teknikleriyle küçültülebilir. Durum tam tersi ise, yani burun ucu küçükse kıkırdak doku eklenerek büyütülebilir.

Burun ucu estetiği fiyatları

 

Burun Ucu Ameliyatı Sonrası

Burun ucu damarsal yönden burnun diğer bölümlerine göre daha zayıf olduğu için oluşan ödem daha geç kaybolur. Burun ucu estetiği sonrası ödemle birlikte sertlik de görülebilir. En önemli şikayet ise burun ucunu hissedememe sorunudur. Burun ucu burnun en geç iyileşen bölümüdür. Ödemlerin ve diğer şikayetlerin tamamen kaybolması 6 ay – 1 yılı bulabilir. Burun ucunun duyarlılığı 1 – 6 ay arasında geri döner. Ancak hastaların yüzde 1’lik oranında burun ucunun bazı bölgelerinde hissizlik kalabilir. Burun ucu sertliği ise genellikle 4 – 6 ay içinde geçer.

Burun ucu ameliyatından sonra silikon kullanılmaz. Burun ucunu desteklemek için bantlar kullanılır. İlk hafta kontrolünde bantlar yenileriyle değiştirilir. Bir hafta sonra ise tamamen çıkarılır.

Burun ucu ameliyatı gözlerde morluk ve şişlik yapmaz. Ancak burun ucuyla birlikte burnun diğer bölümlerinde de işlem yapılmışsa olabilir. Bu gözaltı şişliği ve morluğu minimum seviyede seyreder, 1 hafta içerisinde geçer.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi