Geniz Eti Büyümesi

geniz eti büyümesi nedir

Geniz Eti Büyümesi Nedir?

Geniz eti, burnun arkasında geniz boşluğunun tavanında yer alan bir savunma dokusudur. Mikroplarla savaşan bu doku boğazdaki bademcik ile aynı görevi yapar. Özellikle çocukluk çağında çok çalışır.

Geniz eti aşırı büyüdüğü zaman burundan gelen hava yolunu tıkar ve nefes almayı güç hale getirir. Bu durum çocukların uyurken rahatsız olmasına, ağızları açık uyumasına, yemek yerken zorlanmasına neden olur. Bu rahatsızlıklar sadece çocuklarda görüldüğü zaman değil yetişkinlerde görülen geniz eti büyümesi durumunda da yaşanır. Çocukların dezavantajı dertlerini istedikleri gibi anlatamamalarıdır.

Geniz eti sadece uyku sırasında rahatsızlık vermez. Uyumadan önce huzursuzluk, terleme; gün içinde huzursuzluk, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve hiperaktiviteye neden olabilir. Geniz eti iştahsızlığa sebebiyet verebilir. Büyüme ve gelişme geriliği görülebilir. Uykunun sürekli bölünmesi hormon salınımını azaltır. Uzun süre ağızdan nefes alma çene gelişimini bozabilir. Öksürük de en tipik belirtileri arasındadır.

geniz eti

Geniz Eti Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Geniz eti büyümesinin tanısını için önce kulak burun uzmanına başvurmak gerekir. Kesin tanı genellikle endoskopik muayene ile konulur. Çok nadir röntgenle de konulabilir ama yanıltıcı olabilir. Paranazal BT ve MRI yöntemleri de tanıda kullanılabilir.

Geniz Eti Büyümesini Önlemenin Yolları

Çocuğun hasta olmasını engellemek gerekir. İlaç gibi koruyucu önlemler alınabilir. Alerjik bir durum söz konusuysa kortizonlu spreyler kullanılabilir. Geniz eti büyümesi zamana da bırakılabilir. Çocuk büyürken geniz eti aynı hızda büyümeyecektir. Böylece zamanla havanın geçebileceği boşluklar artacaktır. Ancak bu yıllarca sürebilir. Ayrıca çok büyük geniz eti olmayan hastalar için uygundur.

Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Tedavi için hangi yolun izleneceğine hekim ve çocuğun ailesi birlikte karar verir. Kalıcı çözüm ameliyatla geniz etinin alınmasıdır. Çocuk çok sık hastalanıyorsa veya ciddi tıkanıklık söz konusuysa ameliyat gerekebilir.

Geniz eti büyümesi

Geniz Eti Ameliyatı

Genel anestezi altında yapılan geniz eti ameliyatı ortalama 10-20 dakika sürer. Endoskopik yöntemle burun içi ve geniz boşluğu detaylıca görüntülenerek geniz eti çıkarılır. Kanamalı bir ameliyat olduğu için tampon konulur. Kanama kontrolü bitince tampon alınır ve işlem sonlandırılır.

Ameliyat Sonrası

Hasta uyandırıldıktan sonra 3-4 saat gıda verilmez. Aynı gün ayağa kalkabilir ve genellikle yine aynı gün evine gidebilir. Ağrılar basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Bugüne kadar rahat uyuyamayan çocuğunuzun akşam rahat uyuduğuna şahit olabilirsiniz. Ertesi gün tamamen normal hayatına dönebilir. Tek öneri birkaç gün kalabalık ortamlarda bulunmamasıdır.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi