Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması

Kulak Çınlaması Nedir?

Ortamda ses olmamasına rağmen ses duyulması durumuna kulak çınlaması denir. 65 yaş üstündeki kişilerde çok sık görülür. Özellikle iç kulaktaki hastalıklarda bu durum ortaya çıkar. Bazen geçici bazen kalıcı olabilir. Hastalar farklı biçimlerde ses duyduklarını ifade eder. Kimisi vızıldama, uğuldama, üfleme şeklinde ifade ederken kimisi de çan sesi gibi olduğunu açıklar.

Kulak Çınlaması Nedenleri

İç kulağı etkileyebilen çok farklı durumlarda kulak çınlaması ortaya çıkabilir. Bazen ortaya çıkmasında birden fazla neden etkin olabilir. Sanayileşmiş ve gürültülü yerlerde yaşayan toplumlarda kulak çınlaması daha çok görülür. Kulak çınlaması en sık olarak yaşlı insanlarda görülür. Gürültüye maruz kalan insanlarda, çeşitli vitamin eksiliğine maruz kalanlarda, kolesterol yüksekliğinde veya tiroid hormonuyla ilgili sorun yaşayan insanlarda kulak çınlaması görülebilir. Tansiyon problemlerinde veya kullanılan ilaçların yan etkisi olarak kulak çınlaması ortaya çıkabilir. İç kulağa yakın bölgelerde kitle olduğunda kulak çınlaması yaşanabilir. Yüksek gürültüye maruz kalan insanlarda geçici veya kalıcı bir kulak çınlaması ortaya çıkabilir.

Kulak çınlaması tedavisi

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması olan hastalar için altta yatan neden göre tedavi planlanır. Kulak çınlaması nedene bağlı olarak çok çabuk tedavi edilebilir. Metabolik nedenler ve tansiyon problemleri gibi birkaç neden kulak çınlaması kapsamında tedavi edilebilir.

65 yaş üstü kişilerde iç kulakta yüksek frekansta sinir ölümü gerçekleştiğinde kulak çınlaması ortaya çıkabilir. Bu tür hastalarda maalesef mevcut çınlama tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Bunun sebebi sinir ölümünün kalıcı bir kayıp olmasıdır.

Kişilerde kulak çınlaması eğer ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıktıysa ilaç kesildiği zaman kulak çınlaması ortadan kalkabilir. Kişilerde eğer iç kulak bölgesine yakın tümörler veya damar anomalileri mevcutsa kulak çınlaması görülebilir. Böyle durumlarda cerrahi tedaviler uygulanabilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi