Çene İmplantı

Çene İmplantı

Çene İmplantı (Çene Büyütme – Çene Küçültme Ameliyatı)

Yüzdeki görselliği düzeltmek veya zayıf olan çene yapısını güçlendirmek için estetik çene ameliyatına başvurulabilir. Çene büyütme işlemi normal diş yapısına ve çene gelişimine sahip olan kişilerde implantlar ile yapılabilir. Çene implantı çene kemiğinin üzerine yerleştirilir ve bu sayede çene büyür. Diğer operasyonlarda olduğu gibi çene implantı yaptıracak kişinin de güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi olmalıdır.

Çene İmplantı Yapılışı

Çene implantında birçok farklı yöntem uygulanabilir. Hastaya ve istenilen sonuca göre farklı boyutlarda, şekillerde ve farklı malzemelerden seçim yapılabilir. Alt çene kemiği üzerinden ve ağız içinden kesi yapılarak implantın yerleştirileceği bölgede uygun boyutlu cep oluşturulur. Daha sonra kesi kapatılarak ameliyat tamamlanır. İşlem süresi yaklaşık 30 – 45 dakikadır. Ek işlem gerekiyorsa bu süre artar. Ameliyattan sonra şişlik oluşması normaldir. Bu şişliklerden dolayı implantların hareket etmemesi için bant kullanılır.

Çene İmplantı Sonrası İyileşme Süreci

Çene implantı sonrası iyileşme süreci hem uygulanan yönteme hem de işlem sırasında ek müdahalelerin yapılıp yapılmamasına göre farklılık gösterir. Eğer sadece çene implantı yapıldığıysa genellikle aynı gün akşamı hasta taburcu edilir. Rahat hareket edilmesini engelleyecek bir durum olmaz. İlk gün alt dudakta ve çenede uyuşma olabilir. Diş müdahalesi sonrasında da olduğu gibi ertesi gün son bulur. Çene şiş ve sızılı olabilir. Ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. Antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Ağır fiziksel aktivitelerden bir süre kaçınmak gerekir. Şişlik olduğu için implant hareket edebilir. Bunu engellemek için bant veya sargı kullanılır. Başı dik tutmak şişliği en aza indirir. Eğer işlem ağız içinden gerçekleştirildiyse katı gıdalar bir süreliğine yasaktır. Dikişlerin hijyenini sağlamak için her yemek sonrası ağız temizlenmelidir.

Çene küçültme ve büyütme ameliyatı

Çene Küçültme Ameliyatı

Eğer alt çene dişlerden daha ileride olup uzun bir çene görüntüsü veriyorsa ve bu durum kişiyi estetik açıdan rahatsız ediyorsa çene küçültme ameliyatı yapılabilir. Çene küçültme operasyonu, hasta genel anestezi altındayken ağız içinden kesi iler girilerek gerçekleştirilir. Çene ucu ameliyat aletleriyle küçültülür. Kanam kontrolü yapıldıktan sonra açılan kesi özel dikiş ile kapatılır. Çene ucunun fazla şişmemesi için bantlarla baskılama yapılır. 1 hafta kadar gıda rejimine uyulduğu takdirde rahat bir iyileşme süreci yaşanır. (1 hafta sulu ve yumuşak gıda tüketilmeli)

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi