Kulak Tüpü

Kulak Tüpü

Kulak Tüpü Nedir?

Çok fazla tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında veya orta kulakta işitme kaybına sebep olan sıvı birikmesi durumlarında kulak tüpü işlemi uygulanır. Kulak tüpü kulak zarına yerleştirilerek orta kulak basıncını dış ortam basıncıyla eşitleyen küçük iplik makarası şeklinde bir aparattır. Orta kulakta sıvı birikimine neden olan akut enfeksiyonlarda ilk olarak ilaç tedavisi yapılır. Eğer geçmiyorsa zar üzerine küçük delikler açılarak tedavi sağlanır. Zar üzerine açılan bu delikler genellikle 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden kapanır. Ancak kronik orta kulak sıvı birikimlerinde orta kulak mukozasında oluşan değişiklikler kısa sürede iyileşmediği için zar üzerinde açılan deliklerin kapanmaması amacıyla kulak tüpleri kullanılır.

Kulak Tüpü Hangi Durumlarda Takılır?

  • Tekrarlayan akut orta kulak iltihaplarında
  • Medikal tedavinin yarar sağlamadığı orta kulak sıvılarında
  • Kulak zarı çökmelerinde
  • Uçuş veya dalma esnasında oluşan baro travmalarda
  • Kulak zarı veya östaki borusunun düzgün gelişmemesi durumunda kulak tüpü işlemi yapılabilir.

Kulak Tüpünün Faydaları

  • Orta kulak sıvısını boşaltır
  • Orta kulak enfeksiyonlarını azaltır
  • İşitmeyi seviyesini arttırır
  • Orta kulak iltihabına yeniden yakalanma riskini aza indirir
  • Orta kulak iltihabından dolayı oluşan konuşma ve denge sorunlarını düzeltir

Kulak tüpü nedir

Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

Mikroskop yardımıyla dış kulak yolundan girilir ve kulak zarı çizilir. Parasentez denilen bu işlemi yaptıktan sonra orta kulaktaki sıvı dışarı çekilir. Çizilen yere özel aletler yardımıyla bir ucu dış kulakta diğer ucu orta kulakta olacak biçimde tüp yerleştirilir. Takılan tüp, hastanın kulağında görülebilen herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

Kulak Tüpü Nasıl Çıkarılır? Ne Zaman Düşer?

Kulak tüpü genellikle 2-12 ayda kendiliğinde düşer. Her kişide bu süre değişebilir. Bazen beklenen süreden önce düşebilir. Öngörülen sürede düşmemişse hekim, hastanın kulağındaki sıvının durumuna göre alınmasını söyleyebilir. Önemli olan nokta orta kulağın iyileşmesinden sonra tüpün düşmesidir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulak tüpü ameliyatı sonrası süreç hastayı herhangi bir sıkıntıya sokacak bir süreç değildir. Hasta en çok kulağına su kaçırmamaya özen göstermelidir. Bunun nedeni de suyun iltihaba yol açma riskidir. Kulağa sudan korumak için banyoda uygulanan vazelinli pamuklardan kullanabilirsiniz. Eğer iltihaplanma olmuşsa ve akmaya başlamışsa hekime başvurmak gerekir. Bunun dışında hasta normal yaşantısını sürdürebilir. 2-3 aylık periyodlarda doktor muayenesine gitmek gerekir.

kulak tüpü ameliyatı

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi