Septum Deviasyonu

Septum Deviasyonu

Burun Eğriliği (Kıkırdak Eğriliği)

Septum deviasyonu burun eğriliği olarak da bilinir. Burnun ortasında bulunan ve burnu ikiye ayıran duvara septum adı verilir. Ön tarafı kıkırdak arka bölümü kemiktir. Herhangi bir nedenden dolayı bu duvarda oluşan eğriliğe septum deviasyonu denir. Oluşan eğrilik rahat nefes almayı engeller. Eğilmenin olduğu taraftan hava geçişi azalmasına rağmen diğer bölümün açık olması nedeniyle kişi bunu fark etmeyebilir. Fakat zamanla açık olan tarafta burun eti (konka) büyümeleri başlar ve işte o zaman tıkanıklık fark edilir hale gelir. Burundaki eğrilik önde, arkada ya da hem önde hem arkada (hem kıkırdakta hem kemikte) olabilir. Buna göre işlem yapılır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 20-45 dakika sürer. Burnun iç tarafında bulunan duvarın eğrilikleri ancak bu ameliyatla düzeltilebilir. Septum deviasyonu ameliyatında burnun dış kısmıyla ilgili bir müdahale yapılmaz, yani şekli değiştirilmez. Eğer hasta aynı zamanda estetik operasyon da yapılmasını istiyorsa veya zaten estetik operasyon amacıyla başvurmuş ve aynı zamanda eğrilik de mevcutsa iki işlem aynı seansta yapılır. Burun estetiği ameliyatı olan bir kişide septum deviasyonu varsa mutlaka işlem sırasında düzeltilmelidir. Çünkü eğirliği olan bir kişiye ne kadar estetik müdahale yaparsanız yapın eğrilik düzeltilmezse ileride bozulmalar meydana gelebilir.

Septum deviasyonu ameliyatında burnun dışarıdan görülmeyen yerinden 4 milimetrelik çok küçük kesi açılır. Dış kısma kesi yapılmaz, bu yüzden herhangi bir iz görülmez. Burnun içine atılan dikişler eriyebilir özellikte olduğu için daha sonra dikiş almaya gerek kalmaz.

Burun eğriliği doğuştan olabilir, zamanla eğrilebilir. Bunun dışında travmaya bağlı bir bozulma da görülebilir. Travmaya bağlı görülen kıkırdak eğriliklerinde burnun dış kısmında da yamulma olabilir. Eğer dış kısımda da problem varsa iç kısmıyla birlikte bu bölüm de onarılmalı, yani estetik müdahale yapılmalıdır. Aksi halde iç kısım ne kadar düzeltilirse düzeltilsin tam bir onarım olmaz. Öte yandan burundaki eğrilikle birlikte burun eti büyümesi de (konka) görülür. Büyüyen burun etleri aynı seansta radyofrekansla burun eti küçültme işlemi ile küçültülür. Bu işlem cerrahi bir müdahale sayılmaz.

Burun Eğriliği

Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası

  • Çoğunlukla ameliyat günü hasta taburcu edilir.
  • Çok ağrılı bir süreç değildir.
  • Tampon kullanmadığımız için şikayetler minimuma iner.
  • 1 hafta kadar antibiyotik kullanılması önerilir.
  • Septum ameliyatlarından burun çatısına işlem yapılmadığı için gözaltında şişlik ve morluk oluşmaz.
  • Burun içinde kabuklanma görülebilir, geçicidir.
  • Tamamen iyileşmek ve rahat nefes alabilmek 1-2 ayı bulabilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi