Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Nedir?

Başta kronik sinüs iltihaplarında olmak üzere, sinüs tümörlerinde, beyin omurilik sıvısı kaçaklarında, göz çukuru hasarlarında, gözyaşı kesesi boşaltma ameliyatlarında, hipofiz bezi tümörlerinde en çok tercih edilen tedavi yöntemi endoskopik sinüs cerrahisidir (ESC). Endoskopik sinüs cerrahisi kapalı yöntem olduğu için hem ameliyat sırasında konfor ve güven sağlar hem de ameliyat sonrası süreçte daha hızlı iyileşme imkanı verir. Sinüslerin bulunduğu bölgelerin dar olması, anatomik olarak karışık olması, beyin, görme sinirleri, görme kanalları ve şah damarı gibi önemli yapılara komşu olması nedeniyle endoskopik sinir cerrahisi gibi yüksek teknolojilerin kullanılması son derece faydalıdır. Öte yandan ameliyatı yapan cerrahın deneyimli olması da çok önemlidir.

Endoskopik sinüs cerrahisinde genel anestezi tercih edilir. Nadiren lokal anestezi ile de yapılabilir. Ameliyat süresi işleme ve ek müdahalelerin yapılıp yapılmayacağına göre değişir. Sinüs cerrahisi ile birlikte kıkırdak eğriliğini düzeltmek, burun estetiği yapmak, burun etlerini küçültmek gerekebilir. Bu işlemler ameliyat süresini arttırır. Sadece tek bir sinüse müdahale etmenin süresi 15 dakikadır. Ek müdahalelerle birlikte bu süre 2 saati aşabilir.

Cerrahi girişimde hastalıklı dokuların alınarak sinüslerin havalanması ve drenajının sağlanması amaçlanır. Bu doğrultuda endoskop görüşü altında ve diğer aletlerin yardımıyla burun içine girilerek hastalıklı dokular alınır. Burun içini bir kanalmış gibi varsayın. Sinüsleri de bu kanalın içine açılan, önden arkaya doğru alt alta ve üst üste yerleşmiş odalar olarak düşünün. Hastalıklı dokular ve kronik enfeksiyonlar bu odacıkları kapatarak çalışmasına izin vermez. Tekrar çalışabilmesi için odaların önlerini temizlemek gerekir.

Bu arada kanalları burun etleri (konkalar) ve septum deviasyonu da (burnun orta bölümünün eğrileşmesi) tıkayabilir. Burun etleri radyofrekans ile küçültülebilir, deviasyon ise tamponsuz ameliyatla düzeltilebilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi nedir

Endoskopik Sinüs Ameliyatı Sonrası

Minimal cerrahi olduğu için ameliyat sonrası süreç oldukça rahat geçer. Ciddi bir ağrı şikayeti olmaz, basit ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altında tutulabilir. Hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilebilir. 10 gün boyuncu antibiyotik tedavisine devam edilmesi önerilir. Burnu nemlendiren tuzlu su içerikli spreyleri kullanmak hastayı rahatlatacaktır. Ameliyatın boyutuna göre değişse de ameliyat sonrasında 7-10 günlük aralıklarla toplamda 3-4 kez kontrole gelinir ve bu kontrollerde pansuman işlemi de gerçekleştirilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi