Ses Teli Nodülü

ses teli nodülü nedir

Ses Teli Nodülü Nedir?

Sesimiz doğduğumuz andan itibaren sürekli değişime uğrar. Ölüme kadar uğrayan bu değişiklikler doğal süreçtir. Ancak sesin kısılması ya da bozulması doğal bir süreç değildir. Mutlaka altında yatan bir sebep vardır. Sesi çok fazla kullanmak, doğru bir şekilde kullanmamak, sigara içmek, ses telinin iltihaplanması (larenjit), mide reflüsü gibi birçok faktör sesin kısılmasına neden olabilir.

Ses kısıklığının en önemli sebeplerinden biri de ses teli nodülüdür. Ses teli nodülü ses telinin iç bölümünde ses travmasına bağlı büyüyen iyi huylu oluşumlardır. Ses tellerinin aşırı ve yanlış biçimde kullanılması sonucu oluşur. Genellikle topluluğa hitap etmek zorunda kalan şarkıcılarda, öğretmenlerde, avukatlarda ve politikacılarda çok sık görülür.

Ses telleri vücudumuzda en çok travmaya maruz kalan bölgelerden biridir. Konuşma esnasında sürekli basınca maruz kalması nodül oluşumuna neden olabilir. Bunu ayakkabının ayağınıza vurması gibi düşünebilirsiniz. Ayağınızın arkasına baskı yapan bir ayakkabıyı sürekli giydiğinizi düşünün. Ayağınızın arkasında bir aşınma ve nasır oluşur. İşte ses teli nodülü de bu şekilde oluşur.

Ses Teli Nodülü Belirtileri

  • Ses kısıklığı
  • Seste farklılık
  • Kalın ve kaba ses
  • Çatallı ses
  • Tipik belirtiler arasında olmasa da boyun ve çevresinde ağrı, yutkunma güçlüğü, konuşma zorluğu.

Tedavisi

Sesinizi profesyonel olarak kullanmıyorsanız 3-4 günü geçen ses kısıklıklarında KBB uzmanına başvurmanız gerekir. Ancak ses sanatçısı gibi sesini profesyonel olarak kullanan kişiler bu süreyi beklemeyebilir. Ses teli nodülü için en uygun iki tedavi yöntemi ses terapisi ve nodül ameliyatıdır.

ses teli nodülü

Ses Terapisi

Ses terapisi ile sesin doğru bir biçimde kullanılması sağlanır. Eğer ses teli nodülünüz varsa en uygun tedavi yöntemi sesin kötü ve yanlış kullanılmasına son vermektir. Sesi doğru kullanacak şekilde alışkanlıklar edinilmesi ve ses tellerine aşırı baskı uygulanmasının önüne geçilmesi için doğru vokal tekniği öğretilir. Bu eğitim nodüllerin küçülmesini hatta tamamen yok olmasını sağlayabilir. Öte yandan tekrarlama riskini de düşürür.

Ses Teli Nodülü Ameliyatı

Bazı nodüller ses terapisine rağmen geçmeyebilir. Eğer uygun ses tekniği sağlanmasına, ses hijyeni kurallarına uyulmasına ve ses terapisine rağmen nodüller düzelmemişse fonomikrocerrahi adını verdiğimiz operasyona başvurmak gerekebilir. Fonomikrocerrahi mikroskop altında yapılan kapalı bir ameliyat yöntemidir. Hem ameliyat süreci hem ameliyat sonrası süreci göz önünde bulundurduğumuzda; ayrıca fayda oranını da hesapladığımızda oldukça konforlu ve başarılı bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılır. Ortalama 10-30 dakika arası sürer. Mikroskop eşliğinde ve göğüs süspansiyonlu larengoskop denilen boru tarzında bir aletle ağız içinden girilip gırtlağa kadar gidilir. Mikroskop görüşü altında ince uzun aletler yardımıyla nodül tutulup kesilir. Çok çok az kanamalı bir ameliyattır.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi