burun kanaması durdurmaBurun kanaması her yaştaki kişilerde görülebilir. Bazen basit bir kanama olabilirken bazı kanamalar hayati tehlikelere yol açabilir. Bu yüzden ciddiye alınması ve bilgi sahibi olunması gereken bir konudur.

Burunun giriş bölgesi damar bakımından oldukça zengindir. Burada oluşan burun kanamaları darbe, sümkürme, burun karıştırma gibi nedenlerden dolayı damarların zedelenmesiyle oluşabilir. Dikkate alınması gereken kanamalar burnun arkasından gelendir. Çünkü yüksek tansiyon veya kalp ve damar hastalığından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca bu kanamaların nedeni burun içi tümörler ve geniz tümörleri de olabilir.

Çok sıcak, çok soğuk ve çok kuru havalar kendiliğinden oluşan kanamaların nedenleri arasındadır. Travmalar, üst solunum yolu enfeksiyonları ve buruna kaçan yabancı cisimler de yine nedenler arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra alerjik rinit, kronik sinüzit, hipertansiyon, kanama bozuklukları riski daha da arttırır.

 

Peki Kanama Sırasında Ne Yapılmalı?

Eğer burun kanaması sorunuyla karşılaştıysanız ilk olarak başınızı öne doğru eğmelisiniz. (Yukarı kaldırmak doğru değildir.) Eğdikten sonra burnun ön kısmına parmakla 5-10 dakika kadar baskı yapmalısınız. Ardından buz uygulamasıyla damaların kasılmasına yardımcı olabilirsiniz. (Buzu bir beze sararak uygulayın). Yavaş ve derin nefes almayı unutmayın. Eğer elinizin altında mevcutsa ya da yakınlarda temin edebileceğiniz bir yer varsa kanama önleyici sprey kullanabilirsiniz. Kanamanın nedeni belli değilse, durup dururken meydana gelmişse, durdurmakta zorlanıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Burun Kanaması

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi