Bu işlem, çene kemiğinin genişletilmesi ya da dolgu yapılarak şekillendirilmesi için yapılır. Çene implantı ameliyatı, ağız içi protezlerin daha rahat takılabilmesi ya da dudak ve yüz hatlarının düzgünleştirilmesi için yapılabilir.

Ameliyattan Önce Ne Yapılmalı?

Öncelikle bir doktora görünmeli ve doktorunuz size implant için uygun olup olmadığını değerlendirmesi için bir sağlık kontrolü yapmalıdır. Doktorunuz ayrıca işlemin nasıl gerçekleştirileceğini, potansiyel risklerini ve sonrasında yapılması gereken bakımı da size açıklamalıdır.

Çene İmplantı Ameliyatı

Eğer doktorunuz işleme karşı bir engel görmezse, implant işlemine hazırlık için gerekli olan diğer adımlar atılabilir. Bu adımlar implant işlemine giden yolda size yardımcı olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Bu işlemi gerçekleştirirken genel anestezi, sedasyon ya da lokal anestezi yolundan hastanın durumuna göre biri seçilir. İmplanta yer açılması için çene altı ya da ağızın iç kısmına küçük kesilme işlemi yapılır. Kesilme işlemi yapıldıktan sonra implant, çene kemiği çevresine sabitlenir. Birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilen bu süre, implantın yerleştirileceği yere ve kişinin genel sağlık durumuna göre bağlılık gösterir.

Çene İmplantı Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

İşlem sonrası birkaç gün ağrı kesici ilaç kullanmanız ve ağrı oluşursa bu ilaçları almanız önerilebilir. Ayrıca, çene implantı ameliyatı sonrası birkaç gün sadece hafif yiyecekler ve içecekler tüketmeniz ve implant bölgesine dokunmamanız önerilebilir. Bazı olağan dışı durumlar olduğu zaman  protez cerrahisi uzmanı müdahale edebilir.

Doktorunuz size implant bölgesini nasıl temizleyeceğinizi ve bakımını nasıl yapacağınızı da açıklayacaktır. Eğer doktorunuzun verdiği talimatları takip ederseniz ve bakımını düzenli olarak yaparsanız, implantınız sağlıklı bir şekilde iyileşecek ve işlem sonrasında düzgün bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

İyileşme Süreci

Yerleştirilmesinden sonra birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Bu süreçte, implant vücudunuz tarafından kemik olarak kabul edilir ve kemik ile bütünleşir.

Bu iyileşme sürecinin tamamlanmasından sonra, doktorunuz implantın üstüne bir diş protezi takarak tamamlayacaktır. Çene implantı ameliyatı hakkında detaylı anlatım için web sitemize başvuru yapabilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi