Kepçe kulak sorunu hem çocuklarda hem de yetişkinlerde estetik anlamda kaygı yarattığı gibi psikolojik travmalara da neden olabiliyor. Buna son vermek için ise kepçe kulak ameliyatı yöntemlerine başvuruluyor. Biz, yaptığımız tedavilerde hastanın mutlu olmasını istiyoruz ve ne mutlu ki bunu başarıyoruz. Tabi burada hastanın da sorumluluklarını yerine getirmesi önemli. Bu yüzden özellikle ameliyat sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken konular var. Bu yazımızda klasik kepçe kulak ameliyatı ve iple kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci konularını ayrı başlıklar altında anlatacağız. Önce klasik kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme sürecinden başlayalım.

Klasik Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

kulak estetiği sonrasıKlasik kepçe kulak ameliyatı sonrası hastayı çok fazla zorlayan ağrı durumu görülmez. Görülen ağrılar ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınabilir. İşlemden sonra tenisçilerin taktığı gibi bir kulak bandı verilir. Bu bantla günlük işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ameliyattan sonra kızarıklık ve şişlik mutlaka olur. İlk pansumanda bunu gördüğünüzde endişeye kapılmayın. Genellikle 1 hafta içerisinde azalacaktır. Klasik kepçe kulak ameliyatında kesi yapıldığı için belli belirsiz bir yara izi olacaktır. Ancak kulak arkasında olması ve estetik dikiş atılması nedeniyle estetik anlamda bir sorun teşkil etmeyecektir. İple kepçe kulak tedavisinde kesi olmadığı için herhangi bir yara izi de olmaz. Banyoya ilk pansumandan sonra izin verilir. Ameliyat sonrası kulağın açılması bizim karşımıza çıkan bir durum değildir. Ancak böyle bir ihtimal vardır. Kulak yapısında veya ameliyatın yapılışından kaynaklı bir sorun olabilir. Ameliyattan sonra biraz kanama görülebilir. Endişelenecek bir durum değildir. Ancak kanama çoksa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Kulağınızı darbelerden korumalısınız. Genelde yetişkinler dikkat etse de özellikle çocuklarınızın kulaklarını sürekli oynamasına müsaade etmemelisiniz. Kulak bandı hastanın durumuna göre değişse de 1 hafta kadar kullanılabilir. Ancak ilk 3 hafta geceleri de kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer doktorunuzun söylediklerini dikkate alırsanız iyileşme süreciniz büyük bir olasılıkla sorunsuz ve sağlıklı geçecektir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Klasik kepçe kulak ameliyatına göre iple kepçe kulak tedavisi sonrası iyileşme süreci çok kısadır. Hatta bu süre neredeyse yoktur. Hasta işlemden sonra kulağına baktıktan sonra kalkıp evine ya da işine gidebilir. Genel anestezi ile yapılmışsa en azından birkaç saat hastanede kalmak gerekir. İple kepçe kulak ameliyatı kısa sürmesi, kesi yapılmaması, lokal anestezi altında yapılabilmesi gibi birçok avantajı içinde barındırır. Bu avantajlar iyileşme sürecine olumlu yansır. Kesi olmaması demek yara izi olmaması demektir. Aynı zamanda hızlı iyileşme, az enfeksiyon riski anlamına da gelir. Kulak bandı kullanmaya gerek yoktur. Sadece yetişkinlerde geceleri, bebek ve çocuklarda ise gece ve gündüz birkaç gün kullanılmasını öneririz. Çünkü çocuklarda kulaklarıyla oynama eğilimi olabilir. Klasik yöntemde olduğu gibi birkaç gün sonra kontrole gelmeye gerek yoktur. Çoğunlukla 1 hafta ve 1 ay sonra kontrole çağırıp durumun nasıl gittiğine bakmak isteriz.

kepçe kulak estetiği sonrası

1 Yorum

  • Yazar:Erdem Baran Dursun
    Gönderildi 29 Ağustos 2022 10:10

    Hocam merhaba bende 2 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum kafam sargıdaydı fakat gece yatarken çıkmış kafamdan bende bu sekilde uyudugum icin sabah baktığımda sol kulagim sağ kulağıma göre acildigini farkettim bunu tekrar sıkı sıkı sarıp sargıya alsak düzelirmi estetik cerrahına gerek kalmadan

Yoruma kapalı.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi