Estetik olarak dolgun, canlı ve parlak görünümlü dudaklara sahip olmak neredeyse her kadının hayalidir. Lip lift ameliyatı üst dudağın boyutunu kısaltmak, dudakta meydana gelen sarkıklığı düzeltmek, dudak çizgisini belirgin bir görünüme kavuşturmaya yarayan bir tür estetik ameliyattır.

Lip Lift  Ameliyatı Nedir?

Dudak kaldırma operasyonu üst dudak bölgesi uzunluğundan memnun olmayan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Üst dudak denilen kırmızı kısmının belirginliğinin az olması, üst dudak bölgesinin kısa, burun-dudak mesafesi uzamış gibi görünür.

Lip Lift Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lip Lift Ameliyatı

İşlemler başlamadan önce dudak bölgesi, hekim tarafından çizilerek lip lift ameliyatı için ön hazırlık yapılır. Bu hazırlık doğrultusunda kesi yapılacak alan belirlenir. Cerrahın çizmiş olduğu kesimde ilk olarak üst dudak ve burnun birleştiği bölgeden minik bir kesi yapılır. Üst tarafta yer alan dişlerin bir kısmı görünecek şekilde fazla olan cilt dokusunu keserek alır.

Üst dudakta yer alan cupid yayı yani iki tepe noktası yeniden şekillendirilerek burun-dudak mesafesi yeniden yapılır. Üst dudak ve burun arasında yer alan mesafe kısaltıldıktan sonra burun tabanında yer alan kesiler dikilir. Böylelikle ameliyat işlemi gerçekleşmiş olur. Lip Lift işlemi içerisinde birkaç yöntem yer almaktadır.

Hangi Yöntemler Kullanılır?

Lip Lift Ameliyatı
  • Gullwing dudak kaldırma yöntemi

Gullwing dudak kaldırma operasyonu halk arasında bilenen diğer adı martı kanadı tekniğidir. Bu teknik uygulanırken daha net dudak çizgisi sınırı oluşturulur. Dudak dokusunun sonuna kesi açılarak içerisinde ince bir şerit halinde deri kesilir. Kesilen deri çıkartılır.

Gullwing tekniği genellikle dudak yapısı ince olan kişiler için tercih edilmektedir. Uygulanan bu yöntemde üst dudak üzerinde ince bir iz kalır. Lip lift işlemi sonrasında üst dudak yukarı kalkar. Böylelikle üst dudak daha belirgin ve dolgun bir görünüm elde etmiş olur. 

  • Bullhorn dudak kaldırma yöntemi

En yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Subnasal lif lift olarak da adlandırılmaktadır. Bullhorn tekniği burun deliklerinin altından kesi açılarak uygulanır. Dudak ve burun arasında yer alan mesafeyi kısaltarak yukarı doğru kaldırılır. Fazla olan cilt dokusu kesilir. Subnasal lif lift tekniği sayesinde yara izi burun tabanına çok kolay bir biçimde gizlenmektedir. Bu nedenle en çok tercih edilen lip lift tekniğidir.

  • Köşe Dudak Kaldırma Tekniği

Dudak köşelerinin kaldırılması için ağızın her iki tarafında bulunan dudak köşelerine iki tane küçük kesi açılır. Açılan iki küçük kesi yardımıyla dudakların dış bölgesinde yer alan fazla doku kesilerek alınır. Dudak köşeleri aşağıya doğru bakan kişilerin yüzlerinde genellikle sinirli ve yorgun bir görünüm olur. Lip lift ameliyatı sonrası bu görüntünün yerini daha neşeli bir görünüm alır.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi