Tıbbi terim olarak “adenoid” veya “adenoid bez” olarak da adlandırılır. Geniz eti, burun ile boğaz arasında yer alan lenfatik dokulardan oluşmuş bademcik dokusudur. Dokular, vücudun enfeksiyonlarla savaşma işlevi gören lenfatik sistemine aittir.

Geniz eti büyümesi çocuklarda doğduktan sonra büyür ve 5-7 yaşlarında genellikle en büyük boyutuna ulaşır. Ancak, ergenlik döneminin sonlarına doğru genellikle küçülmeye başlar. Yetişkinlikte genellikle belirgin bir boyutta kalmaz veya tamamen kaybolur.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Geniz Eti Büyümesi Nedir?

Geniz eti büyümesi belirtileri şunlar olabilir. Büyüklüğü arttıkça burun yolunu tıkayarak burun tıkanıklığına yol açabilir. Bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve ağızdan nefes almayı artırabilir. Burun tıkanıklığı nedeniyle çocuklar daha çok ağızdan nefes almaya başlayabilir. Bu durum uzun süreli olarak devam ederse, yüz yapısında değişikliklere ve ağız sağlığı sorunlarına neden olabilir.

Uyku sırasında hava yolunun daralmasına ve horlamaya yol açabilir. Özellikle gece boyunca düzensiz horlamalarla kendini gösterebilir. Bazı çocuklarda geniz eti büyümesi, uyku apnesi adı verilen bir duruma yol açabilir. Bu durumda çocuk uyku sırasında solunum duraklamaları yaşayabilir. Uykusu bölünebilir ve gün içinde halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler gösterebilir.

Orta kulak ile nazofarenks arasındaki eustaki kanalının tıkanmasına neden olabilir. Bu da kulak enfeksiyonlarına, işitme kaybına veya kulak ağrısına yol açabilir. Geniz eti büyümesi, nazofarenksin tıkanmasına ve burun akıntısının sinüslere geri gitmesine yol açabilir. Bu da sinüzit riskini artırabilir.

Büyümüş geniz eti, boğazda tahrişe ve enfeksiyonlara yol açabilir, bu da boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olabilir. Eğer çocuklarda belirtilerden bir veya birkaçı varsa, bir doktora danışılması önemlidir. Uzman bir doktor, fiziksel muayene ve gerektiğinde görüntüleme testleri ile büyüklüğünü değerlendirebilir. Uygun tedavi önerileri sunabilir.

Geniz Eti Büyümesi Neden Olur?

Geniz eti büyümesi nedenlerinin arasında şunlar bulunabilir. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar, bu durumun yaşanmasına neden olabilir. Enfeksiyonlar geniz etinin şişmesine ve daha fazla hücre üretmesine yol açabilir. Alerjik reaksiyonlar da yol açabilir.

Alerjenlere maruz kalma, geniz etinin iltihaplanmasına ve büyümesine neden olabilir. Maruz kalınan sigara dumanı ve kirli hava, geniz etinin iltihaplanmasına ve büyümesine neden olabilir. Ailesel yatkınlık, riski artırabilir. Bazı immünolojik faktörler etkileyebilir.

Geniz Eti Büyümesi Tedavi Yöntemleri

Geniz Eti Büyümesi Nedir?Hafif geniz eti büyümesi olan çocuklarda semptomlar ciddi olmayabilir. Bu durumda, doktor genellikle düzenli kontrollerle durumu izlemeyi tercih edebilir. Bu durum nedeniyle tekrarlayan kulak enfeksiyonları veya sinüzit gibi sorunlar olabilir. Doktor antibiyotik veya diğer ilaçları önerebilir. Ancak ilaçlar büyümeyi doğrudan tedavi etmez, sadece semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Eğer geniz eti büyümesi semptomlara ciddi şekilde neden oluyorsa, doktor ameliyatı düşünebilir. Bu ameliyat geniz etinin kısmen veya tamamen çıkarılmasını içerir. Adenoidektomi genellikle genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyat sayesinde solunum yolları açılır ve semptomlar hafifler. Ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ameliyat sonrası birkaç gün boyunca çocuğun yumuşak ve soğuk gıdalar tüketmesi önerilir.

Ağrı ve rahatsızlık için gerekirse doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Fiziksel aktiviteler sınırlı olabilir ve doktorun önerilerine uyulmalıdır. İyileşme süreci boyunca çocuğun enfeksiyonlardan korunması önemlidir. Unutulmaması gereken şey, bu durumun her zaman cerrahi müdahale gerektirmediğidir. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice dinlemek önemlidir. Gerektiğinde uygun tedavi yolunu birlikte seçmek en iyisi olacaktır.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi