Burun içindeki “konka” adı verilen kemikçiklerin hacim veya boyut olarak büyümesidir. Burun içerisinde üst, orta ve alt olmak üzere toplamda 6 adet konka vardır. Konkaların görevi, hava akımını burun içinde yavaşlatmak ve nemlendirmek, ayrıca havadaki yabancı maddeleri tutarak akciğerlere gitmesini önlemektir.

Ancak bazı durumlarda konkalar aşırı büyüyebilir ve burun tıkanıklığı, nefes alma güçlüğü, horlama ve uyku apnesi gibi semptomlara neden olabilir. Bu durumda, konka büyümesi tedavisi için ilaç, burun spreyi, lazer cerrahisi veya cerrahi müdahale gibi yöntemler uygulanabilir.

Konka Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Konka Büyümesi

Başlangıçta ağız kapalıyken burundan nefes almada sorun yaşama şeklinde kendini göstermektedir. Hastalığın en kötü yanlarından biri geceleri ağız açık uyuma gereksinimi doğurmasıdır. Gece boyunca ağızdan nefes alıp vermek ağız kuruluğu, ağız kokusu, horlama ve diş çürümesine neden olabilir.

Ağızdan salya akması, uykudayken nefeste alışverişinde azalma, burunda tıkanıklık gibi belirtiler gece ve gündüz görülebileceği için günlük rutini de olumsuz etkileyebilmektedir. Konka büyümesi özellikle yatarken daha da belirgindir.

Ayakta veya oturur pozisyonda ise konkalar içinde daha az kan vardır ve tıkanıklık daha azdır. Genellikle uyku sırasında hangi tarafa dönük yatılıyor ise o taraftaki konka şişer sonra diğer tarafa dönünce açılır.

Hastalığın belirtileri burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma ve horlama gibi diğer burun rahatsızlıklarıyla benzer olabilir. Bu nedenle, kesin teşhis için bir kulak burun boğaz uzmanına danışılması önerilir.

Konka Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle konka boyutunun artmasındaki nedenler araştırılır. Tedavi semptomların şiddetine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Burun spreyleri, ilaçlar veya cerrahi yöntemler kullanılabilir. Bazı tedavi seçenekleri şunlardır:

  • Burun spreyleri, hastalığın neden olduğu tıkanıklığı azaltmak için kullanılabilir. Sprey burun deliklerine püskürtülerek, burun mukozasını küçültmek ve tıkanıklığı azaltmak için steroidler veya antihistaminikler içerebilir. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Aksi takdirde sürekli kullanıma bağlı olarak sorunlara yol açabilir.
  • Doktorlar burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma gibi semptomları hafifletmek için gerekli ilaçları reçete edebilirler.
  • Burun spreyi ve ilaçların yeterli olmadığı durumlarda Lazer cerrahisi en iyi tedavi yöntemidir. Lazer cerrahisi burun içindeki konka dokusunu küçültmek için kullanılan bir cerrahi işlemdir. Burun deliklerine yerleştirilen bir lazer, konkayı küçültmek için dokuda kesikler oluşturur.
  • Hastalığın şiddetli olduğu durumlarda, cerrahi müdahale gerekli olabilir. Cerrahi müdahale sırasında, konkaların bir kısmı veya tamamı çıkarılabilir.

Konka büyümesi tedavisi için en uygun yöntem, semptomların şiddeti ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, doktorunuzla görüşerek hangi tedavinin size uygun olduğunu belirlemeniz önerilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi