kulak temizleme çubuğuKulak temizleme çubukları aslında kulağın içinin değil, kıvrımlı bölgelerinin temizlenmesi için üretilmiştir. Hatta birçok markanın üzerinde nasıl ve ne için kullanılacağına dair bilgi mevcuttur. Maalesef çoğu kişi, kullanım kurallarını bilmeden yanlış bir biçimde kulağa uygulayarak bazı hastalıklara zemin oluşturuyor.

Kulak kiri olarak bilinen sarımsı birikintiler aslında kulak kanalının yağlı tutulması için gerekli olan akıntıların birikintisidir. Bu birikintiler çoğunlukla özel olarak temizlenmeye gerek duyulmadan kendiliğinden dış kulak yoluyla atılır. Eğer kanalda darlık, fazla kıllanma ve enfeksiyon durumları varsa bu akıntılar atılamadan birikir ve işitmeyi engelleyebilir. Bazı kişilerde kıl birikmesinin nedeni açıklanamayabilir.

Kulağı tıkayan birikintilerin oluşmasında kulak çubuğu denilen malzemelerin de rolü vardır. Kendiliğinden dışarıya atılacakken kulak çubuğuyla bilmeden daha ileriye itilir ve tıkanıklığın artmasına neden olunur. Tıkaçlar KBB uzmanı tarafından mikroskop altında aspiratörle emilerek çıkartılır. Ayrıca kulak yıkama da kullanılabilir. Bu yöntem daha çok çocuklarda ve hassas olan kişilerde tercih edilir. Kulak temizlendikten sonra daha fazla tıkandığı ya da kir topladığı inanışı tamamen yanlıştır.

Kulak Evde Nasıl Temizlenmelidir?

Duş sırasında kulağa ılık su tutulabilir. Duşun ardından havluyla temizlenebilir. İçeriye kaçan sular kendiliğinden çıkar. Kulağınızı sağa ve sola yatırarak havlu veya peçete yardımıyla nemli kalan kısımları kurulamada ve aşağı akıtmada yardımcı olabilirsiniz. Saçlarınızı kuruturken kısa süreliğine kulağınızı da kurulayabilir, bu sayede nemli kalan kulağı kurutabilirsiniz. Kulak temizleme çubuğu sadece kıvrımlı bölgelerin temizlenmesi için kullanılmalıdır.

kulak temizleme

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi