Hastalardan işitiriz?

-Şu doktor çok güzel burun yapıyormuş.

-Ama falanca ona gitmiş artık nefes bile alamıyormuş.

-Ben şu doktora gittim yeniden doğmuş gibi oldum.

-Ama o doktor da burnunu yamuk yapmış.

Sanki “işlevsel bir burun yapan doktor estetik açıdan kötü bir burun yapıyormuş, estetik anlamda tatmin eden doktor da burnun anatomisini bozuyormuş” gibi bir algı oluşmaya başladı. Hangisi daha önemli? Estetik bir burun mu, yoksa işlevleri korunmuş sağlıklı bir burun mu? Ya da soruyu şöyle değiştirelim: Her ikisi birden mümkün değil mi?

Burun Ne İşe Yarar?

Estetik burunBurun nefes almamızı, nefesin akciğerlere ulaşmadan önce ısınmasını, nemlenmesini ve temizlenmesi sağlar. Koku ve nefes almamızın ilk durağı burundur. Bir de yüzümüzün tüm güzelliğini değiştiren bir organdır. Eskiden hastalar daha çok nefes alma sorunları için ameliyata başvururlardı. Şimdi kozmetik amaçlı ameliyat talebi gitgide artıyor. Ya da hazır burnumda sorun var, yaptırmışken şeklini de düzelttireyim diyenlerin sayısı epey çok. Aslında konunun özetini bu talep ortaya çıkarıyor. Hem sağlıklı hem de estetik bir burun mümkün…

Öncelik Sağlık

Estetik anlamda ameliyata başvuran bazı hastalarda sağlık problemleri olabiliyor. Bu hastaları estetik anlamda mutlu etmek için sağlık sorunlarını da mutlaka çözümlemek gerekiyor. Bu doğrultuda aynı seansta hem sağlık sorunları (septum deviasyonu, konka vs.) gideriliyor hem de estetik operasyon yapılıyor. Yani iki konu da birbiriyle bütün olabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanları burnun fonksiyonel ve anatomik yapısıyla ilgili oldukça donanımlıdır. Cerrahilerde eğer burunda fonksiyonel bir bozukluk varsa önce bunun düzeltilmesini amaçlarlar. Bunun yanında mutlaka doğal ve estetik bir burun hedeflenir. Düzgün ve dengeli bir burun aynı zamanda fonksiyoneldir. Yani zaten sağlık ve estetik birlikte “olmazsa olmaz” durumdadır.

Estetik İkinci Planda mı?

Sağlık ilk planda olmalı diye estetik arka plana atılamaz. Her şeyin başı sağlık olduğu için sağlığı bir adım önde tutmak gerekir. Burnun anatomisini bilmeyen bir doktor sağlık açısından sorunlu bir burun meydana getirebilir. Öte yandan burun estetiğine sanat olarak bakmayan bir hekim de sıradan burunlar ortaya çıkarır.

sağlıklı Burun

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi