Çocuklarda kepçe kulak ameliyatıKepçe kulak sorunu çocuklarda çok sık görülürken bu durum çocuklardan çok ailelerini üzüyor. Kulağın 6-7 yaşlarına kadar gelişimine devam etmesi aileleri umutlandırıyor ve bant takarak ya da kulakları geri yatırarak düzelmelerini bekliyorlar. Bu şekilde kulakların düzelme olasılığı az olmakla birlikte var. Çünkü kulaktaki kepçelik çoğunlukla genetiktir ve bu yüzden tedavi edilmeden düzelmesi zordur. Okula başlamayan çocuklar için kepçe kulak sorunu henüz bir sorun değilken özellikle okul çağına gelindiğinde sosyal ve psikolojik açıdan sıkıntılar doğurabilir. Bunu da göz önünde bulunduran anne-babalar henüz okul çağına gelmeden kepçe kulak ameliyatı yaptırmak isterler. İşte burada da kepçe kulak ameliyatı yaşı sorunu gündeme gelir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Olunabilir?

Klasik kepçe kulak ameliyatı olmak için kulak gelişiminin tamamlanmaya başlandığı 4-5 yaşlarını bekliyorduk. Hem kulak kıkırdağının gelişimini tamamlamak üzere olması hem de henüz okul çağına gelinmemesi bu yaş aralığını beklemekte sorun yaratmıyordu. Ancak her şeyin farkında olunduğu bir yaş olduğu için çocukta travma oluşması, henüz bebekken bu sorunu çözememek ve kesi yapılan bir cerrahi müdahaleyle karşı karşıya kalınması ailelerin kulağına pek hoş gelmiyordu. Gelişen tıbbın yeni metodu iple kepçe kulak ameliyatı bu sorunları ortadan kaldırdı diyebiliriz.

İple Kepçe Kulak Tedavisi Nedir?

İple kepçe kulak tedavisi ile herhangi bir kesi açılmadan ve çok kısa sürede kepçe kulak sorunundan kurtulmak mümkün. 15 dakika süren işlemde hiçbir kesi açılmıyor, özel medikal iplerle gereken açı veriliyor ve işlemin ardından hasta kalkıp evine veya işine gidebiliyor. Anne ve babaları sevindiren en güzel taraflarından biri de bebeklerde kepçe kulak ameliyatı bu yöntem sayesinde 1 yaşından itibaren yapılabiliyor. Tabi hastanın kulak yapısının uygun olması şartıyla… Lokal anestezi altında gayet kolay yapılabildiği gibi özellikle lokal anestezi altında yapmaya elverişsiz olan bebeklerde ve çocuklarda genel anesteziye başvurulabiliyor. Ameliyat sonrası sürecin kolay olması ile de çocuklarda kepçe kulak ameliyatı daha elverişli bir hale geliyor. İple kepçe kulak tedavisinin nasıl yapıldığını, avantajlarını ve işlem sonrası süreci iple kepçe kulak ameliyatı yazımızda daha detaylı anlattık.

bebeklerde kepçe kulak estetiği

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi