Burun ameliyatı olmak istiyorsunuz. Belki yıllardır bu an için kendinizi hazırladınız ve doktorun kapısına gitmeye karar verdiniz. Kendinizi mutlaka buna hazırlamışsınızdır ama bilmeniz gereken her şeyi biliyor musunuz? Sizler için burun estetiği ameliyatı olmadan önce bilmeniz gerekenleri derledik…

Doktor seçimi

En önemli karar doktor seçimidir. Bu işte ehil olan bir hekimi seçmelisiniz. Gerekirse birkaç doktorla görüşmeli, nihai kararı değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra vermelisiniz. Çünkü yanlış bir seçim ikinci kez ameliyat masasına yatmanıza neden olabilir. İkinci işleme revizyon burun ameliyatı denir.

İstenilen buruna sahip olmak

Hekim ne kadar deneyimli olursa olsun istenilen buruna sahip olamama, ameliyatı tekrar etme ya da komplikasyon riski her zaman vardır. Ancak uzman bir hekimle bu riskler her zaman minimum düzeyde olur. Hastanın istediği burun yüzüne uygun olmayabilir. Bunu hasta anlayamasa da hekim anlar. Bu yüzden iyi bir kontak kurarak birlikte karar vermek en doğrusudur. Burun estetiğine hazırlık yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilim mi önemli sanat mı?

Her ikisi de önemli ancak bilimi bir adım önde tutmak gerekir. Burnun anatomisini bilmeyen bir doktor sağlık açısından sorunlu bir burun meydana getirebilir. Öte yandan burun estetiğine sanat olarak bakmayan bir hekim de sıradan burunlar ortaya çıkarır. Bu yüzden ikisi de önemlidir. Daha fazla bilgiyi sağlıklı burun mu estetik burun mu yazımızda bulabilirsiniz.

Hasta psikolojisi

Burun estetiği Olmadan önce Bilinmesi GerekenlerBurun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin kafasında bir burun modeli vardır. Bazen sevdikleri bir ünlünün fotoğrafını alıp “ben bu burundan istiyorum” derler. Bu kişilere durumun uygun olup olmadığı düzgün bir şekilde anlatılmalıdır. Eğer istenilen burunun yapılması mümkün değilse nedenleri tek tek söylenmelidir. Genellikle hastalar bu iletişime olumlu yanıt verir. Ancak bazı hastalar burnunu takıntı haline getirebiliyor. Bu durumda psikolojik destek alınmasını öneriyoruz ve hemen psikiyatri uzmanlarıyla iletişime geçiyoruz. Çünkü bu, burundan daha önemli.

Yüz asimetrisi

Özellikle ülkemizdeki insanların büyük bir kısmında yüz asimetrisi vardır. Yüz asimetrisi, yüzün sol ve sağ yarımının simetrik olmaması durumudur. Bu nedenle burun kendine göre düzgün olsa da yüzdeki asimetri nedeniyle karşıdan bakıldığında düz durmayabilir. Ayrıca gözlerin arasındaki mesafe eşit görünmeyebilir. Bunlar hastalara doğru bir biçimde anlatılmalıdır.

Burun tipi

Yine ülkemiz insanlarının büyük bir çoğunluğunda yağlı ve kalın bir cilt mevcuttur. Özellikle kalın cildin burun estetiğinde dezavantajları vardır. İnce cilt işlem sırasında hekime kolaylık sağladığı gibi iyileşme süresinin de hızlı geçmesini sağlar. Batılı ülkelere göre burun yapımız maalesef biraz sorunludur.

İyileşme

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci -başarılı bir operasyon geçirdikten sonra- üç aşağı beş yukarı aynı diyebiliriz. Bazı detaylar bu süreci değiştirebilir. Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi cildin kalın olması, burnun büyük olması, aşırı dezenformasyona uğramış olması, septum eğriliği, kemikte yamukluk, burun ucunun şekilsizliği gibi etmenler iyileşme süresini uzatabilir. Öte yandan vücuda göre de farklılıklar olabilir. Sigara içen bir kişinin iyileşme süreci uzayabilir. Gelişen teknoloji hem ameliyatların daha konforlu yapılmasına hem de iyileşme sürecinin kısalmasına yardımcı oluyor. Örneğin biz burun ameliyatlarını tamponsuz yaptığımız için hastanın 1 hafta boyunca tamponla dolaşmasına, o rahatsız edici materyali burnunda taşımasına gerek kalmıyor. Ayrıca tamponu çıkartırken yaşanan acı ortadan kalkmış oluyor. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci yazımızı okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Burun Ameliyatı öncesi Bilinmesi Gerekenler

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi