Yüz estetiğinin önemli bir parçası olan kulaklardaki kepçelik hem estetik anlamda kişiyi rahatsız edebilir hem de kişide psikolojik travmaya neden olabilir. Genetik yatkınlıktan dolayı meydana gelen kepçe kulak durumu otoplasti denilen kepçe kulak ameliyatı ile kalıcı olarak çözülebilir. Özellikle okul çağındaki çocukların sosyalleşmesinde ve okul başarısında olumsuz etkilere sebebiyet verebileceği için erken dönemde yapılması önerilir. Kulak gelişimi 6-7 yaşlarında tamamlanır. Bu yüzden çocuklarda kepçe kulak ameliyatı gelişimin tamamlanmaya başlandığı 4-5 yaşlarından itibaren uygulanmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır. Çocuklarda veya lokal anesteziye uygun olmayan kişilerde genel anestezi kullanılır. İşlem ortalama 1 saat sürer. Kulağın arkasından çok küçük bir kesi açılır. Bu sayede yara izi görünmez. Kıkırdağa ulaşılarak gerekli açı oluşturulup düzeltme yapılır. Doğru pozisyonda sabitlendikten sonra estetik dikişle kesi kapatılır. Dikişler kendiliğinde eriyebilen estetik dikişlerdir. Dikiş almaya gerek kalmaz, estetik bir görünüm elde edilir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

otoplastyİple kepçe kulak ameliyatı günümüzde uygulanan yeni bir yöntemdir. Adı ameliyat olarak geçse de kesi açılmadan, yara izi yapmadan, bıçak değmeden uygulanır. Kulağın üst kıkırdağından iğne yardımıyla medikal ip çekilir ve gereken açının verilerek işlem bitirilir. Yaklaşık 15 dakika sürer ve hasta işlemden hemen sonra normal hayatında dönebilir. Daha fazla bilgiyi iple kepçe kulak ameliyatı yazımızda bulabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) sonrası hastayı zorlayacak bir ağrı sızı olmaz. Oluşabilecek minimal ağrılar basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Çok kısa sürede normal hayata dönülür. Lokal anestezi altında yapıldıysa aynı gün taburcu olunur. Genel anestezi altındaysa ertesi gün taburcu olabilir. Eğer çocuk hastaya yapılmışsa kesin olarak 1 gün hastanede misafir edilir. Dışarıdaki işler kulak bandını kullanma şartıyla yapılabilir. Birkaç gün sonra ilk kontrole gelinir. Bu kontrolde pansuman yapılır, saç bandı çıkarılır. Kulaktaki kızarıklık ve ödem gayet normaldir. Genellikle 1 hafta içerisinde azalır. Kesi kulak arasında olduğunda ve estetik dikiş kullanıldığından dolayı yara izi ile ilgili bir sıkıntı duyulmaz. Banyo izni ilk kontrolde sonra verilir. Kepçe kulak estetiği sonrasında darbelere karşı dikkatli olmak gerekir. İple kepçe kulak ameliyatı sonrası süreç daha kolaydır. İşlemden hemen sonra eve gidilebilir. Hemen günlük yaşama devam edilebilir. Pansuman için kontrole gelmeye gerek yoktur. 1 hafta sonra kontrole çağırılır. Bu işlem sonrasında da darbelere karşı dikkatli olmak önemlidir. Daha fazla bilgi için kepçe kulak ameliyatı sonrası yazımızı okuyabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır? Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı her yaşta yapılabilir. Ancak erken yapılması daha avantajlıdır. Kıkırdak gelişiminin tamamlanmaya başlandığı 4-5 yaşlarından itibaren ameliyat yapılabilir. İple yapılan yöntemde 1 yaşından itibaren uygulamak mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı mıdır? Tekrar Kepçeleşme Olur mu?

Klasik kepçe kulak ameliyatından sonra tekrar açılma durumu hiç karşılaştığımız bir durum değildir. Ameliyat sonrası önerilerimize uyulduğunda böyle bir sorunun olma ihtimali neredeyse yoktur. İple kepçe kulağı ameliyatı için hasta seçimi çok önemlidir. Her hasta bu yönteme uygun olmayabilir. Biz muayeneden sonra hastamıza uygun olup olmadığını söylüyoruz. Eğer uygunsa, işlemi yaptıysak ve işlem sonrasında önerilerimize uyulmuşsa bu operasyonda da açılma durumu söz konusu olmaz.

Saç Bandı Kullanılır mı?

Klasik yöntemde saç bandı kullanılır. İple kepçe kulak estetiğinde sadece geceleri kullanılmasını söylüyoruz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı

İnternet ortamında fiyat söylemek doğru ve etik bir hareket olmaz. Ayrıca muayene edilmeden hangi yöntemin uygulanacağına ve nasıl bir maliyet çıkacağına karar verilemez. Sadece şunu söyleyebiliriz: İple kepçe kulak estetiğinin fiyatı klasik kepçe kulağı ameliyatına göre daha uygundur.

otoplasti

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi